Operace a postupy pro odstranění žil s křečovými žilami

Téměř každý nosič tohoto onemocnění se musí vypořádat s odstraněním žil s křečovými žilami. I v rané fázi onemocnění se objevují cévy, které nelze konzervativními metodami obnovit. Poté pacienti začnou přemýšlet o tom, jak odstranit křečové žíly z nohou navždy. Operace bohužel nebude schopna úplně zastavit progresi onemocnění. Abyste onemocnění zastavili, budete muset upravit svůj životní styl a starat se o cévy. Odstraněním křečových žil dosáhnou lékaři významného zlepšení stavu pacienta: otok, bolest, tíha v nohou zmizí.

Indikace pro operaci

Odstranění křečových žil není indikováno u všech pacientů. Samozřejmě existují ženy a muži, kteří nejsou spokojeni s cévními hrbolky pod kůží. Dávají přednost odstranění žil z estetických důvodů. Většina pacientů se ale o tomto kroku nerozhoduje sama, ale jsou posláni k operaci lékařem. Indikace pro operaci jsou následující:

 • silné otoky končetin;
 • změna barvy a struktury tkání;
 • výskyt nehojících se trofických vředů;
 • pravidelné exacerbace tromboflebitidy;
 • silné zvýšení safenózních žil;
 • bolest končetin.

Navzdory skutečnosti, že mnoho pacientů se bojí této operace, není pro tělo vůbec škodlivé. Pokud se chirurgický zákrok provádí pomocí moderních nástrojů a technik, pacient se velmi rychle uzdraví. Odstranění žíly je samozřejmě předepsáno, pokud léčba drogami vůbec nefunguje.

operace křečových žil

Kdo si objedná operaci?

Směr operace udává phlebolog, ale cévní chirurg se konkrétně podílí na vypracování plánu chirurgické léčby křečových žil. Pečlivě vyšetřuje pacienta a pomocí hardwarových výzkumných metod hodnotí stav žilních chlopní. Pokud jsou ovlivněny vnější žíly, lze upustit od radiofrekvenční vyhlazování nebo skleroterapie. U hlubokých křečových žil bude nutná flebektomie.

Kolik stojí operace k léčbě křečových žil?

Chirurgický zákrok se provádí v denním nemocnici nebo na specializovaném oddělení cévní chirurgie. Ve státních institucích je operace poskytována zdarma od ošetřujícího lékaře. Náklady na chirurgickou léčbu křečových žil na soukromých klinikách se liší. Neexistuje žádný maximální náklad, protože nemocnice nabízejí širokou škálu služeb.

Kontraindikace

Navzdory skutečnosti, že odstranění křečových žil je považováno za univerzální metodu léčby onemocnění, nemusí každý postup podstoupit. U některých kategorií pacientů je kontraindikován kvůli tendenci ke krvácení a trombóze. Při ischemické chorobě srdeční a nedávné cévní mozkové příhodě by se žíly neměly odstraňovat. Tím se zvýší stres na kardiovaskulární systém. Pacient se musí nejprve zotavit a poté podstoupit druhé vyšetření. Seznam kontraindikací pro operaci zahrnuje:

 • arteriální hypertenze 3 a 4 stupně;
 • II a III trimestr těhotenství;
 • přítomnost zánětu na nohou, včetně ekzému;
 • infekční léze končetin;
 • věk nad 70 let (vyžaduje důkladné vyšetření zdravotního stavu);
 • poškození hlubokých žil končetin (je nutná konzultace s několika chirurgy a pokud je to možné, resekce změněné cévy).

Jak se připravit na operaci?

Několik dní před chirurgickým ošetřením křečových žil musí pacient podstoupit obecné a biochemické testy. Musí být zkontrolována tendence krve vytvářet krevní sraženiny. Pokud je vše v pořádku, nebudete muset provádět další testy. Ráno po operaci se musíte osprchovat, odstranit přebytečnou vegetaci z nohy, která bude operována. Předoperační příprava před odstraněním křečových žil také zahrnuje:

 • testování citlivosti pacienta na léky proti bolesti a anestetika;
 • kontrolní ultrazvukové vyšetření.
provedení ultrazvuku před operací křečových žil

V předvečer před operací je vhodné omezit se na lehkou večeři. Je lepší nepít 3-4 před operací. Existují také určité kontraindikace, v závislosti na typu anestézie, kterou se lékař rozhodne použít.

Druhy operací

V současné době je možná žilní operace šetřící křečové žíly. To by si měli být vědomi všichni pacienti, kteří se rozhodnou podstoupit operaci. Dnes lékaři vyvíjejí způsob, jak eliminovat křečové žíly při zachování safenózní žíly. Hlavním problémem této techniky je, že není vhodná pro všechny pacienty. Chirurgický zákrok na skupině dobrovolníků ukázal, že by nebylo možné konzervovat cévu pokročilými křečovými žilami.

Pomocí některých metod můžete odstranit křečové žíly po částech, tj. vyříznutí postižené žíly a sešití jejích zdravých oblastí dohromady. Tento přístup k léčbě onemocnění by však měl být schválen cévním chirurgem, protože ne všichni pacienti mají žíly, které se mohou normálně zotavit. V chirurgické praxi se nejčastěji používají následující metody odstraňování křečových žil:

 • phlebecotmia;
 • mini flebektomie;
 • odizolování;
 • skleroterapie;
 • vysokofrekvenční vyhlazení;
 • laserová koogulace.

Flebektomie (crossektomie)

Tímto postupem je odstranění safenózních žil. Při crossektomii jsou všechny přítoky žíly nejprve ligovány a poté zastaveny. Plavidlo je odstraněno spolu s větvemi. Řez se provádí na dvou místech. Tato technika se používá k operaci pacientů s hrozbou trombózy.

Mini flebektomie

Rozdíl mezi touto operací a klasickou operací spočívá v tom, že místo řezů jsou prováděny vpichy na povrchu nohou. Operace je pro pacienta méně traumatizující, ale má určité nevýhody. Ne všechny žíly lze odstranit punkcemi a nemají to všichni pacienti. Pokud má pacient rozsáhlou síť kapilár nebo cév, nelze tuto metodu použít.

Odizolování

Tato chirurgická metoda je považována za minimálně invazivní. Během operace je odstraněna pouze postižená část žíly a céva zůstává úplně. Všechny manipulace se provádějí malou punkcí kůže. Odizolování je často součástí flebektomie. Samotné řezy jsou jemné. Jejich délka zřídka přesahuje 1 cm. Mezi výhody této techniky patří krátké období zotavení. Po 2 týdnech se pacient může vrátit ke svému obvyklému způsobu života.

odstranění žil s křečovými žilkami

Skleroterapie

Tento postup spočívá v injekci specializované sklerotizující látky do postižené cévy. Postižená žíla se slepí, zastaví se průtok krve, křečové žíly ustoupí. Tato operace se provádí, pokud je to nutné k odstranění nádob o malé délce a průměru. Sclerosant nemůže zaslepit velké žíly. Po chvíli se obnoví a začne jimi znovu cirkulovat krev.

skleroterapie křečových žil

Radiofrekvenční vyhlazení

Tato metoda byla vyvinuta jako náhrada za klasickou cévní chirurgii. Tato technika spočívá ve skutečnosti, že směrovaná vysokofrekvenční vlna působí na stěny nádoby a utěsňuje ji. Po chvíli je stagnace krve odstraněna a průtok krve je normalizován. Před zahájením léčby žíly se do přístroje zadají následující parametry:

 • průměr žíly;
 • požadovanou úroveň vystavení teplu.

Tento přístup k operaci umožňuje zcela eliminovat poranění okolních tkání a přilehlých cév. Pro provoz se používají jednorázové materiály. Po dokončení operace jsou defekty dezinfikovány a v případě potřeby sešity (pokud krvácení nepřestane). Pacient může jít domů 4-5 hodin po operaci.

radiofrekvenční vyhlazení křečových žil

Laserová koagulace

Tato metoda odstraňování křečových žil je považována za nejmodernější a méně traumatizující. Lékaři nedělají řez v tkáních, takže se pacienti nemusí obávat estetické složky nohou. Kůže je propíchnuta na konkrétním místě. Otvorem je zaveden laserový světelný průvodce, který odpařuje poškozenou cévu. Jednou z výhod laserové koagulace je nízký počet relapsů. Pouze 5% pacientů hledá laserové ošetření po odstranění cév.

vyšetření žil před laserovou koagulací s křečovými žilkami

Jak se operace provádí?

Prvním krokem při jakékoli operaci je znecitlivění chirurgického místa. Epidurální anestézie pro křečové žíly je indikována, pokud je ošetřovaná oblast velká. Pacient bude neustále vzhůru, ale motorická aktivita bude zcela deaktivována. Pokud potřebujete odstranit pouze jednu malou žílu, aplikujte vodivost nebo lokální anestezii. Další sled akcí závisí na tom, jaký typ operace se provádí. Obecné schéma chirurgického zákroku je následující:

 • Před operací jsou nádoby izolovány a musí být odstraněny.
 • Lékař provede řez na spodní části žíly.
 • Otvorem se zavedou speciální zařízení nebo se provede několik dalších řezů po celé délce žíly.
 • Plavidla jsou zapečetěna nebo povolena a vytažena.
 • Místa, kde byla žíla spojena s jinými nádobami, jsou sešita.

Pooperační zotavení

Vlastnosti rehabilitace po odstranění žíly na noze s křečovými žilami závisí na těle konkrétního pacienta a typu chirurgického zákroku. Ihned po dokončení všech manipulací budou na nohu připevněny elastické obvazy. Nelze je odstranit několik hodin. Do konce pooperačního období po křečových žilách musí pacient dodržovat následující doporučení:

 1. Noste vždy kompresní oděv. Prvních několik týdnů po operaci by neměl být odstraněn, ani před spaním.
 2. Nezvedejte závaží nad 10 kg.
 3. Užívejte venotonické léky denně.
 4. Přijďte na zkoušky ve stanovených termínech.
 5. Dělat gymnastiku.
 6. Nepoužívejte horké koupele, nenavštěvujte koupele a sauny.

Lehká masáž může urychlit zotavení nohou. Není nutné jít k odborníkovi. Můžete si samostatně masírovat nohy lehkými tlakovými pohyby. Povolení pro další regenerační procedury musí být vydáno lékařem.

Možné komplikace po operaci

Po operaci mají někteří pacienti negativní důsledky. Komplikace se vyvíjejí u lidí s genetickou predispozicí k trombóze a problémům se srážením krve. Je normální mít modřiny a modřiny, pokud to bylo až 1 měsíc po operaci. Mezi nejčastější komplikace patří:

 • ztráta citlivosti na nohou v důsledku poškození nervů během operace;
 • silné krvácení;
 • bolestivý otok nohy v místě operace;
 • necitlivost v dolní části nohy;
 • výskyt hnisu v hematomu.

Séróm po léčbě křečových žil se vyvíjí nejčastěji kvůli genetické tendenci kapilár pacienta hromadit lymfy. Navzdory svému nepříjemnému vzhledu není tato kapalina pro pacienta nebezpečná. V asi 90% případů se sama rozpustí a odsát ji musí pouze 10% pacientů. Péče o šicí materiál Seroma je stejná jako u normálních kožních lézí.

Pooperační životní styl

Odstranění křečových žil na nohou bez následků probíhá u 96% pacientů. Prvních pár dní můžete pocítit mírnou bolest, ale pak odezní. Pacient by měl ze své stravy vyloučit tučné a nezdravé potraviny. Po operaci je hlavním úkolem pacienta kromě zotavení udržovat žíly v dobrém stavu. To vyžaduje:

 • odmítnout špatné návyky;
 • dodržujte režim odpočinku a práce (i v práci a i když musíte neustále stát / sedět, nezapomeňte na rozcvičku);
 • snížit příjem kofeinu;
 • sledovat držení těla;
 • udržovat normální index tělesné hmotnosti;
 • vyberte si pohodlnou obuv a oblečení.

První místo zaujímá ranní a večerní gymnastika nohou. Cvičení v této skupině pomohou zmírnit únavu nohou, posílit krevní cévy, vazy, šlachy. Musíte také zavést každodenní procházky na čerstvém vzduchu. V ideálním případě by měl člověk ujít alespoň 8 km denně. Pokud je obtížné překonat takovou vzdálenost najednou nebo nemáte dostatek času, můžete ji snížit na 3 km.