Masáž nohou pro křečové žíly provádíme správně

Masáž pomáhá normalizovat krevní oběh a zlepšit trofismus tkání. Používá se jako doplňková léčba mnoha nemocí. Je možné masírovat nohy křečovými žilami a jaká pravidla je třeba dodržovat?

V jakých případech je masáž křečových žil předepsána

Křečové žíly jsou vaskulární onemocnění, při kterém jsou stěny žil natažené a ztenčené. Zvýšený krevní oběh a masážní pohyby mohou v některých případech pouze zhoršit průběh onemocnění. Takový postup je zvláště kontraindikován v posledních fázích křečových žil.

Při mírné formě vazodilatace je povoleno provádět terapeutickou masáž, která je zaměřena na stimulaci odtoku krve. Mělo by to provádět pouze odborník a opatrněji než zdravá osoba.

Masážní terapie doplňuje a nenahrazuje hlavní léčbu. Postup se provádí postupně, přičemž se dodržuje technika provedení.

Jak masáž funguje?

masáž chodidel na křečové žíly

Masáž nohou pro křečové žíly umožňuje dosáhnout:

 1. Dobrý krevní oběh v postižené oblasti.
 2. Obnova trofismu měkkých tkání a zlepšení příjmu živin.
 3. Posílení svalů končetiny.
 4. Zvýšený cévní tonus.
 5. Snižuje únavu a napětí nohou.
 6. Odtok krve a zmírnění otoků.

Fyzikální účinky se často kombinují s lidovými léky.

Výcvik

Aby masáž s křečovými žilami poskytla požadovaný účinek, musíte se na ni řádně připravit. Doporučuje se dodržovat následující podmínky:

 1. Optimální doba pro zákrok je ráno. Je lepší, když k tomu dojde po terapeutických cvičeních, kdy jsou svaly již zahřáté a připravené k fyzické akci.
 2. Pohyby by měly být lehké a ne bolestivé.
 3. Před masáží by měl pacient ležet po dobu 10 minut se zdviženými nohami, aby se snížil otok dolních končetin.
 4. Vylučte přítomnost hypertenze, horečky, exacerbace alergické reakce.

Pohledy

Existuje několik technik, které pomáhají dosáhnout masážního efektu. Některé z nich používají speciální masážní zařízení nebo zařízení, zatímco jiné používají pouze ruční zásah.

Voda

Procedura se provádí pomocí silného tlaku vody ze sprchy. Teplota vody by měla být teplá. Při přechodu z teplého do chladného prostředí je vhodné použít kontrast. Nalévání probíhá hladce, zdola nahoru.

Konzervy

Speciální nádoby pro tento typ procedury lze zakoupit v lékárně nebo v lékařských obchodech. Baňková masáž se také nazývá vakuum. Tato technika je povolena k prevenci křečových žil nebo v první fázi venózní dilatace. Při těžké patologii není možné použít banky, protože silný tlak může poškodit již křehkou stěnu krevních cév.

Výsledkem je vakuový efekt, který stimuluje krevní oběh ve vybrané oblasti. Tato technika je také velmi oblíbená v boji proti celulitidě a otokům, protože účinně odstraňuje přetížení, bolest a normalizuje metabolické procesy.

Pokud lékař povolil takovou masáž křečových žil, je snadné to udělat doma. K tomu je kůže potřena vazelínou, pomocí zapáleného vatového tamponu je z plechovky odstraněn vzduch a nastaven na problémovou oblast.

Vlastní masáž

jak masírovat nohy s křečovými žilami

Vhodný k léčbě počátečních stádií křečových žil. Doma to lze provést pouze poté, co lékař předvedl správnou techniku provedení.

Fáze samo-masáže:

 1. Pacient sedí. Jedna noha je rovná, druhá je ohnutá v koleni.
 2. Končetinu zahřejeme jemným hladkáním zdola nahoru. Pohyby podél celé končetiny by měly být nepřetržité. Proveďte 5 opakování.
 3. Uhněte problémové oblasti prsty. Tlak by neměl být silný. Pohyby se opakují, dokud se neobjeví zarudnutí kůže a pocit tepla.
 4. Na konci procedury musíte několikrát protřepat nohu. Poté se provede masáž druhé končetiny.

Mnoho videí podrobně popisuje masážní techniku křečových žil doma. Mezi pacienty je navíc oblíbená hirudoterapie a lidové léky.

Anticelulitida

anticelulitidní masáž chodidel na křečové žíly

Jakákoli masážní technika má anticelulitidní účinek. Masáž křečových žil dolních končetin však nemůže zahrnovat silný tlak a údery. Optimální bude lymfatická drenáž a medové techniky.

Lymfodrenáž provádí pouze kvalifikovaný personál za použití speciálního lékařského vybavení. Léčivého účinku je dosaženo změnou tlaku vzduchu v problémové oblasti. Mnoho moderních klinik používá techniku LPG masáže k boji s pavoučími žilkami, otoky a křečovými žilkami. Terapeutický účinek trvá několik měsíců.

Medová masáž pomáhá zlepšit trofismus tkání zejména díky blahodárným vlastnostem medu. Zde se také doporučuje snížit sílu, avšak živiny produktu pomohou výrazně zvýšit výsledek procedury. Medová masáž je povolena, pokud technika provedení neodporuje základním pravidlům postupu.

Exotické masáže (thajské, japonské a tibetské techniky) na křečové žíly se nedoporučují.

Masáž nohou

Je povoleno masírovat chodidla bodově nebo pomocí masérky na křečové žíly. V tomto případě by noha měla být bez otoků. Masáž se provádí lehkými hladkými pohyby bez sevření a aktivního tření. Před tím je vhodné udělat si teplou koupel na nohy.

Vlastnosti klasické masáže

klasická masáž chodidel na křečové žíly

Masáž je považována za účinnou metodu boje proti mnoha chorobám.

Pozitivní výsledky procedury potvrzuje jak tradiční medicína, tak ajurvéda.

Kvalifikovaný masér je schopen dát člověku sílu a zlepšit jeho pohodu bez použití drog.

Klasická technika je považována za měkké pohyby, které zachycují velkou plochu kůže a svalové tkáně. Uprostřed procedury se síla akce mírně zvyšuje a na konci procedury postupně klesá k ničemu.

Hlavním pravidlem klasické masáže je, že pohyby by měly být prováděny od okraje směrem k lymfatické uzlině. Tato technika začíná zahřátím těla a poté přejde k ošetření problémových oblastí. Fáze postupu: hladění, tření, hnětení, vibrace.

S výskytem křečových hvězdiček nebo expanzí hlubokých žil by měly být všechny fáze prováděny opatrněji as minimální silou.

Na internetu najdete mnoho video materiálů o klasické masáži pro různé části lidského těla.

Kontraindikace

Je možné provádět masáž křečových žil samostatně? Pacient by si měl být vědom, že nesprávná technika provádění nebo souběžná onemocnění mohou vést k vážným komplikacím. Následující podmínky se považují za kontraindikace masáže:

 1. Zvýšená tělesná teplota.
 2. Zánětlivé procesy.
 3. Infekční choroby.
 4. Přítomnost otevřených trofických vředů.
 5. Exacerbace alergických reakcí.
 6. Trombóza.

Pouze lékař může povolit masáž po vizuálním vyšetření pacienta a vyhodnocení výsledků jeho analýz. To platí zejména pro těhotné pacientky.

Profylaxe

provádění masáže nohou na křečové žíly

Následující doporučení pomohou předcházet žilní nedostatečnosti a cévním problémům:

 1. Sledujte svou váhu. Prudký pokles tělesné hmotnosti naznačuje nedostatek živin a negativně ovlivňuje stav cév. Obezita je zase nebezpečná, protože neustále zvyšuje zátěž žil a vyvolává ztrátu jejich pevnosti a pružnosti.
 2. Vyvarujte se opakovaného držení těla. Pokud sedíte, pravidelně si dávejte přestávky a chodte.
 3. Ženy by měly nosit pohodlnou obuv. Podle doporučení lékařů by pata neměla být vyšší než 5 cm.
 4. Získejte dostatek vitamínů a vypijte alespoň 1, 5 litru vody denně.
 5. Neodkládejte návštěvu lékaře. Pocit tíže a nepohodlí ve slabinách nebo končetinách jsou prvními příznaky cévních problémů.

Než si koupíte masér na křečové žíly, měli byste se poradit s odborníkem. Lékař vám řekne, zda je možné masírovat křečové žíly, a doporučí také optimální techniku. Je celkem snadné zlepšit vaskulární zdraví v počátečních stádiích onemocnění.

Můžete se podívat na video lekci o tom, jak masírovat nohy křečovými žilami nebo neléčit samy, ale přihlásit se k návštěvě na specializované klinice. Zkušení odborníci provedou požadovaný postup správně a bezpečně, případně s využitím moderních elektrických masérů.