Jak vyléčit křečové žíly: možnosti konzervativních a chirurgických metod

byliny pro léčbu křečových žil

Křečové žíly jsou onemocnění naznačující špatný tonus žilní stěny, nefunkční chlopně, zhoršený průtok krve do srdce, dopravní zácpy ve vzdálených oblastech a místech s mechanickými překážkami. Léčba křečových žil je složitý komplexní proces, který zahrnuje terapeutické účinky a chirurgické metody. Flebologové jsou specialisté na výběr léčebných metod, pokud se na nohou objeví křečové žíly.

Expanze žil je možná i v dalších oblastech s dlouhodobými chronickými onemocněními:

 • křečové žíly jícnu na pozadí jaterní cirhózy;
 • varikokéla (poškození žil varlat) u mužů;
 • hemoroidy z prolapsovaných žilních cév;
 • křečové žíly pochvy během těhotenství.

Toto jsou nejčastější příklady lézí, s nimiž se potýkají lékaři různých specializací.

Těžké komplikace (trombóza, tromboflebitida), vývoj vnitřního krvácení jsou život ohrožující. Závisí na tom, jak vyléčit křečové žíly a zabránit jejich následkům.

Co se od pacienta vyžaduje

Jako každá nemoc, i křečové žíly budou vyžadovat režim omezení, zbavování se špatných návyků, určitou dietu. Je nemožné vyléčit křečové žíly pouze léky. Lékař vždy seznámí pacienta s těmi možnostmi, které závisí pouze na něm samotném.

Pacient je kontraindikován:

 • pití alkoholických nápojů, včetně piva;
 • kouření;
 • návštěva parní lázně;
 • zeštíhlující spodní prádlo (korzety, opasky);
 • těsné boty na vysokém podpatku;
 • dlouhé stacionární polohy za jízdy nebo u stolu v kanceláři;
 • zvyk překřížit si nohy.
sedět se zkříženýma nohama jako příčina křečových žil

Doporučuje se aktivní režim motoru. Napnutí svalů na nohou pomáhá uvolněným žilám tlačit krev. Je dobré se každý den vracet z práce.

V ranních cvičeních musíte zahrnout cvičení z komplexu terapeutických cvičení na křečové žíly. Jedná se o zvedání nohou ležících na podlaze, „kolo", práce v kloubech kotníku s natahováním ponožek a podpatků. Některé pohyby lze provádět, když sedíte na židli během krátkých přestávek. Plavání je považováno za velmi užitečný sport.

Jak jíst s křečovými žilami

Nadváha je jedním z rizikových faktorů, proto dieta vyžaduje dny půstu, omezuje tučné a kalorické jídlo, pokrmy obsahující sůl, horké koření.

Je třeba se vzdát tučných masových pokrmů, másla, majonézy, sýrů, cukrovinek, sycených nápojů.

Pro zlepšení tónu žil jsou užitečné vitamíny a minerály obsažené v zelenině a ovoci, kefír, nízkotučný tvaroh, cereálie, rostlinné oleje, zelený čaj. Cibule a česnek nahradí koření.

Jak zvolit metodu léčby

Metody léčby křečových žil závisí na závažnosti stavu pacienta. V počátečním stadiu onemocnění, kdy se večer začínají objevovat bolesti a otoky a na některých místech jsou na nohou viditelné cévní sítě, stačí kombinace režimových opatření, racionální výživy s nošením kompresních ponožek nebo punčoch. Prodávají se v lékárnách. Musíte si je zakoupit v závislosti na vaší velikosti.

Jednodušší způsob - bandáž holení je použitelná doma, ale na ulici nebo v práci nevypadá esteticky. V poloze na zádech od prstů s mírným napnutím tkáně do středu stehna se aplikuje elastický obvaz. Nádoby by neměly být silně stlačené.

Optimisté doufají, že křečové žíly jsou léčeny gely a masti. Reklama nás o tom pilně přesvědčuje. Názor lékařů je však mnohem pesimističtější. Nabízené masti mírně snižují bolest a mají chladivý účinek. Jejich účinek je však značně přehnaný. Léky mají dočasný účinek, zmírňují únavu, ale neřeší obecné problémy s nemocí. Jsou vhodné v zemi po fyzické práci, na turistickém výletu, když musíte hodně chodit.

Interní prostředky jsou účinnější. Jsou schopni zvýšit venózní tonus, zmírnit otoky a obnovit cévní stěnu. Výběr léků v lékárnách je velmi velký. Některé jsou k dispozici v pilulkách i mastích. Pouze lékař může zvolit správnou léčbu a nastavit dávku.

Lidé s chronickou gastritidou a peptickým vředem by měli být léčeni opatrně. Některé léky mají kontraindikace. Také si nevybírejte vlastní léčbu těhotných žen. Doporučené užívání drog po dobu nejméně tří měsíců, následované častým opakováním.

Za „menší chirurgický zákrok" se považuje radikálnější způsob léčby, který je považován za účinný v 95% případů.

„Nechirurgická" operace

V posledním desetiletí se rozšířily nechirurgické techniky léčby žil. Nejlepší moderní metody léčby křečových žil se aplikují s malým nebo žádným řezem na kůži (nebo se provádí velmi malý řez, který nezanechává jizvu). Jsou dodrženy všechny podmínky sterility, jako na operačním sále. Pacient nemusí být v nemocnici. Za pár hodin jde domů. Pracovní neschopnost se zkracuje na dva až tři dny. Tato metoda je spojena s dostupností určitého vybavení na lékařské klinice.

léčba křečových žil laserovým paprskem

Technika laserové ablace

Laserová ablace se provádí v lokální anestézii. Do postižené oblasti žíly se vloží katétr se světlovodem, poté se paprsek zapne a laser postupně spaluje vnitřní povrch cévnatky.

Procedura trvá asi dvě hodiny. Používá se na křečové žíly jakéhokoli průměru. O několik dní později se nádoba ztvrdne (zarostla).

Technika skleroterapie

Tato metoda nevyžaduje speciální vybavení. Skleroterapie zahrnuje injekci chemické látky do žíly jehlou, která může způsobit zhroucení stěn a následně - přerůstání lumenu. Používají se pěnové výrobky, které nepředstavují nebezpečí pro tělo.

Po ukončení procedury se pacientovi doporučuje chodit asi hodinu, aby byl lék dobře distribuován podél žíly. Předpokládá se použití kompresních punčoch nebo golfů ještě asi dva měsíce. Takové ošetření je indikováno, pokud průměr postižené cévy není větší než jeden cm.

skleroterapie křečových žil

Technika mikroflebektomie

Při lokální anestézii malým řezem na kůži je nemocná žíla zaháknuta, konce jsou svázány, céva je odstraněna. Metoda je vhodná pro žíly jakéhokoli průměru. Krvácení přetrvávají několik dní. Doporučuje se používat kompresní ponožky po dobu deseti dnů.

Technika radiofrekvenční ablace

Do křečové žíly se zavede katétr v lokální anestézii pomocí speciálního přístroje s mikrovlnným účinkem. Tato metoda je založena na schopnosti určitých rádiových frekvencí „utěsnit" plavidlo. Současně nedochází k žádnému vnitřnímu popálení, jako při použití laseru. Procedura trvá půl hodiny. Považuje se to za nejméně traumatizující. O sedm dní později bylo povoleno nejen pracovat, ale také sportovat.

Když je indikován chirurgický zákrok

Metody chirurgické léčby křečových žil jsou uvedeny v pěti% případů, kdy žilní onemocnění způsobuje rozsáhlé poškození, hrozí krevní sraženiny. Pacient je přijat na chirurgické nebo specializované cévní oddělení. Provádí se kompletní vyšetření funkcí srdce a plic. Analyzuje se srážení krve.

Používá se celková anestézie. U žilních uzlin v noze jsou řezy nejčastěji prováděny v oblasti třísla a pod kolenem. Konce žil jsou ligovány. Postižená oblast je vytažena a odstraněna.

V pooperačním období jsou předepsány léky, které snižují srážlivost krve. To je nezbytné k prevenci trombózy. Dokud nejsou stehy odstraněny (7-10 dní), je pacient v nemocnici.

I při těžkých křečových žilách je operace považována za kontraindikovanou pro:

 • stáří pacienta;
 • těhotenství;
 • současná ateroskleróza dolních končetin;
 • těžký diabetes mellitus;
 • doprovodná onkologická patologie.

Doporučení lidí

med s citronem a česnekem k léčbě křečových žil

Léčba lidovými prostředky je oblíbená u pacientů. Neměli byste doufat v úplné vyléčení. Všechna doporučení pomáhají ovlivňovat metabolismus, uvolňují stres z nohou a zabraňují stagnaci. Vzhledem k možnosti alergických komplikací je nutné zvolit koupelové a třecí prostředky individuálně. S jevy tromboflebitidy a trofických vředů jsou kategoricky kontraindikovány.

Pro koupele nabízejí heřmánek, třezalku tečkovanou, provázek, dub, kaštan a vrbovou kůru.

Jako řešení pro obklady a krémy použijte odvar z kopřivy, jablečného octa, zelného listu, bramborového džusu, bušného palinu. Komprese se doporučuje měnit každé 4 hodiny.

Obdivovatelé včelařských produktů jsou ošetřeni a nabízejí ostatním různé složení medu s citronem, česnekem. Včelí bodnutí se používá k injekci hirudinu do žilního kmene.

Všechny tradiční metody musí být dohodnuty s lékařem, vyžadují opatrnost. Mohou zhoršit stav jiných orgánů.

V léčbě křečových žil došlo k významnému pokroku. Pod vedením odborníka lze předcházet komplikacím.