Jaké je nebezpečí a jak se léčí křečové žíly na nohou?

U většiny lidí jsou křečové žíly primárně spojeny s velkými bolestivými modrými a fialovými uzlíky, které znetvořují nohy obou pohlaví. Ale to, co vypadá tak ošklivě, je již vyvinutá, dokonce zanedbaná nemoc. První stadia onemocnění jsou ostatním prakticky neviditelná a samotní pacienti je často neberou vážně.

Je však nesmírně riskantní nereagovat na bolesti, otoky a ještě více na cévní „hvězdičky", protože onemocnění je závažné, nezmizí samo od sebe, ale hrozí rozvoj nebezpečných komplikací. Pokud je onemocnění zahájeno, na nohou se objeví nejen ošklivé uzly. Porušení venózního odtoku způsobí nevratné následky v tkáních, což povede ke vzniku trofických vředů. Jedná se o vážnou a bolestivou poruchu, kterou je velmi těžké vyléčit.

V případě, že onemocnění postupuje, bude se neustále zhoršovat zásobování krve dolními končetinami. To povede k tomu, že tkáně již nebudou přijímat požadované množství kyslíku a živin, protože cévy budou ucpané, zkroucené a přestanou plnit své funkce. Výsledkem budou vážné problémy, včetně odumírání tkání a vývoje gangrény. A to je amputace a postižení. Křečové žíly tedy vyžadují pozorný přístup a co nejrychlejší reakci. Pouze v případě brzkého zahájení správné léčby bude možné vyhnout se nejen vážným následkům, ale také se zbavit ošklivých a rušivých vyboulených žil na nohou.

Příčiny křečových žil na nohou

lékař vyšetřuje nohu s křečovými žilami

Existuje mnoho důvodů a faktorů, které mohou vyvolat vývoj křečových žil.

Existuje mnoho důvodů, proč se křečové žíly na nohou vyvíjejí. Ale v zásadě je impulsem pro rozvoj nemoci řada spouštěčů, jako je práce s neustálým pohybem na nohou, dědičná predispozice nebo láska k nepohodlným botám na vysokém podpatku.

Skutečným důvodem pro vznik křečových žil je porušení venózního odtoku. V lidském těle krev cirkuluje, to znamená, že se neustále pohybuje oběhovým systémem. Když se krev dostane do dolních končetin, nemůže se sama vrátit zpět, potřebuje „pumpu". Jeho roli hrají speciální žilní chlopně.

Pokud se začnou špatně vyrovnávat se svými povinnostmi, dojde k takzvanému refluxu - zpětnému toku krve v důsledku selhání chlopní. Taková porušení jsou vyvolána problémy s fyziologickou rovnováhou mezi svalovými buňkami, elastickými vlákny stěn krevních cév a kolagenem. Když se krev vrátí, prosakuje do tkání, což vede ke vzniku chronické žilní nedostatečnosti.

V tomto případě se objeví edém a poté, co krevní složky prosakují do tkáně, dojde ke stagnaci tekutin (stagnaci) a narušení mikrocirkulace. Buňky postupně odumírají a v místě akumulace krve se objeví trofický vřed. Jedná se o dlouhodobé nehojící se, bolestivé tkáňové defekty, které otevírají dveře pro infekci a pro vznik ještě nebezpečnějších zdravotních problémů.

První příznaky, stadia a jejich příznaky

projevy křečových žil na nohou

Symptomatologie křečových žil přímo souvisí s jejími stádii.

Z hlediska prevalence lze křečové žíly považovat za jedno z nejčastějších onemocnění. Je znám již od starověku, než že existují nejen dokumentární, ale i hmotné důkazy. V Egyptě byla nalezena mumie se stopami křečových žil a zjevně opakovaně ošetřovaná trofické vředy.

Toto onemocnění postihuje muže i ženy, ale je častější u žen. Hlavním důvodem rozdílu je to, že ženy rodí a nosí boty na vysokém podpatku a tráví stále více času na nohou.

Křečové žíly se mohou vyvinout v mládí, často vyvolané těhotenstvím a porodem, při vysokém zatížení žilního systému v důsledku růstu a tlaku plodu a poté po porodu.

Zpočátku je obtížné rozlišit příznaky nemoci, je obtížné je odlišit od ostatních problémů.

Menší bolest telat je obvykle zaznamenána jako první, zvláště po chůzi, která se často připisuje normální únavě. Pacient si může stěžovat, že se rychle unaví, nemůže chodit na dlouhé vzdálenosti jako předtím. Trápí ho křeče, pocity pálení, nadýmání, často se v noci zesiluje, večer dochází k otokům, pocitu tíhy, nohy „plné olova".

Nejčastěji v této fázi pacienti nechodí k lékaři, což připisuje nepříjemné pocity nepohodlným botám, velkému zatížení nohou, horku a únavě. Ale onemocnění může postupovat roky a dokonce i desetiletí, dokud se situace nezhorší natolik, že se objeví modré žíly vyčnívající pod kůži, nebo se objeví cévní „hvězdy". A dokonce ani přítomnost takových příznaků a bolesti, jasně zaměřená na průběh žil, ne vždy nutí pacienta vyhledat lékařskou pomoc.

Existuje mnoho způsobů klasifikace nemoci, ale nejčastěji se používá rozdělení do fází:

 • První- porážka malého počtu cév, zejména v dolních končetinách, se stížnostmi na bolest, únavu, mírný projev žil. Léčba zahájená v této fázi je obzvláště účinná.
 • Druhý- přidání příznaků zhoršeného venózního odtoku: otoky, stagnace tekutin, výskyt mírné bolesti lýtek a chodidel. Běžným příznakem je extrémní únava na konci pracovního dne.
 • Třetí- vývoj selhání venózní chlopně. Tvorba zkroucených, zkroucených žil, silné otoky, změna barvy kůže směrem k cyanóze, objevující se tendence ke tvorbě trofických vředů. Charakteristickým rysem je výskyt bolesti i při menší fyzické námaze na nohou.
 • Čtvrtý- znatelné konvexní, spletité modré žíly pod kůží, tvorba uzlů, které způsobují embosování kůže končetin, přítomnost nehojících se trofických vředů. V této fázi může pomoci pouze urgentní chirurgický zákrok.

Je nutné léčit křečové žíly co nejdříve, a ne uchýlit se k vlastní aktivitě, ale určitě vyhledejte pomoc od odborníka - phlebologa. Posoudí stav cév, diagnostikuje a předepíše správnou léčbu. Nejčastěji se kombinuje, včetně různých metod vlivu.

Diagnóza onemocnění

V raných fázích může být nemožné detekovat křečové žíly na nohou vizuálními metodami. Duplexní sonografie cév dolních končetin je považována za nejlepší metodu. Umožňuje vám získat úplný obraz o stavu žil dolních končetin, včetně hlubokých, k posouzení úrovně průtoku krve, nezpůsobuje pacientovi nepohodlí ani bolest a také přispívá ke správnému výběru a předepisování optimální metoda léčby.

Léčba drogami

léčba křečových žil na nohou masti

K léčbě křečových žil v raných stádiích se používají speciální krémy, masti a tablety.

Hlavní hrozbou, kterou s sebou nesou křečové žíly, je tromboflebitida, tj. Zánětlivý proces ve stěnách cév. Tím se riziko trombózy prudce zvyšuje a trombus je již přímou hrozbou nejen pro zdraví, ale i pro život pacienta. „Odtržená" krevní sraženina může migrovat do životně důležitých orgánů a způsobit potenciálně smrtelné stavy, jako je plicní embolie, infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda.

V počátečních stádiích onemocnění se používá kombinovaná léčba, založená hlavně na použití speciálních léků - venotonik a kompresních produktů. Hlavními léky jsou léky, které pomáhají ředit krev a zabraňují tvorbě krevních sraženin, tonizují a posilují krevní cévy, zlepšují krevní oběh.

Kompresní terapie zahrnuje použití speciálních elastických obvazů a kompresního punčochového zboží - ponožky, ponožky, punčochy a punčocháče.

Musí být vybráni lékařem v závislosti na stupni vývoje onemocnění. V počátečních fázích se nejčastěji používá profylaktické kompresivní punčochové zboží. Vysoce kvalitní lékařské výrobky se navenek nijak neliší od speciálních pletenin, proto je lze nosit každý den. Doporučují se zejména ženám, které tráví většinu dne na nohou - prodejci, kadeřníci, učitelé.

Tradiční metody pro onemocnění

Tradiční medicína léčí křečové žíly na nohou následujícími způsoby:

 1. Zelené rajče komprimuje.Tento zdánlivě podivný lék dokonale pomáhá zmírnit zánět, otoky cév a otoky. Nezralá rajčata nakrájená na kruhy se v noci aplikují na bolavé místo a ráno se odstraní.
 2. Tinktura z koňského kaštanu.Tato bylina je široce používána k léčbě žilních problémů, takže ji lze provádět i doma. Tření nohou tinkturou zmírňuje bolest a otoky, tonizuje a posiluje žíly.
 3. Gingko biloba- starodávný strom se zajímavými trojúhelníkovými listy. Jeho listy se používají jako velmi účinný prostředek ke zlepšení krevního oběhu a posílení stěn cév.

Proti projevům křečových žil můžete bojovat pomocí různých bylinných přípravků, ale nejlépe je nejprve se poradit se svým lékařem.

Chirurgický zákrok

operace křečových žil na nohou

Podstatou operace je obvaz a odstranění patologicky změněných žil.

Operační postupy pro křečové žíly jsou častým jevem, protože vyvinuté onemocnění nelze vyléčit pouze konzervativními metodami.

Nejčastěji se používají následující chirurgické techniky:

 • Flebektomie,nebo odstranění postižených žil.
 • Laserová koagulace- moderní metoda vyhlazení (ucpání) nemocných cév pomocí směrovaného laserového paprsku. V průběhu času céva přestane fungovat, sklerotizuje a rozpouští se. Tato technika je považována za šetřící, protože nevyžaduje řezy, hospitalizaci a dlouhé období zotavení. Procedura má vynikající kosmetický účinek.
 • Radiofrekvenční koagulace- způsob, jak eliminovat reflux ve velké nebo malé safenální žíle. Z hlediska účinnosti je srovnatelný s flebektomií, ale nevyžaduje rehabilitační období a je snášenlivější pro pacienty.
 • Skleroterapie.Metoda, při které se do žíly vstřikuje speciální léčivo pod kontrolou ultrazvukového zařízení, což vede k lepení žíly.

Prognóza léčby a možné komplikace

Křečové žíly na nohou jsou vážným onemocněním, které může snadno vést k velmi nebezpečným komplikacím. Hlavním nebezpečím je rozvoj trombózy, díky níž může být ovlivněno celé tělo. Odloučení a migrace krevní sraženiny ohrožuje osobu neočekávanou smrtí, protože krevní sraženina, která se dostane do životně důležitých orgánů a zablokuje s ní cévu, může snadno způsobit mrtvici, infarkt nebo embolii.

bolest nohou s křečovými žilami

Zahájené křečové žíly mohou způsobit zdravotní postižení.

Druhou hroznou hrozbou, kterou křečové žíly přinášejí, je zbavení pohyblivosti a zdravotního postižení. Pokud se nemoc nebude léčit, může to vést k rozvoji úplného zablokování žil na nohou, ve kterém se vytvoří gangréna, a lékaři nebudou mít jinou možnost, než zachránit život pacienta, kromě amputace končetiny nebo obou nohou. .

Těmto hrozným následkům lze zabránit pouze včasným přístupem k lékařské pomoci a přísným dodržováním lékařských předpisů. Léčba zahájená včas vám umožní zachránit se před strašlivými komplikacemi a zachovat zdraví a krásu vašich nohou.

K prevenci nemocí je nezbytná prevence. Tato jednoduchá pravidla lékaři neustále opakují, ale většina lidí je tvrdohlavě ignoruje, dokud se jich problém žíly nedotkne osobně.

Preventivní opatření k prevenci křečových žil jsou následující:

 1. Mírná fyzická aktivita. Pro zdraví cév jsou přetížení i pasivní sezení v nehybných polohách, které způsobují stagnaci krve v dolních končetinách, stejně škodlivé.
 2. Opuštění špatných návyků - kouření a pití alkoholu. Mají extrémně negativní vliv na stav žil.
 3. Nosit pohodlnou obuv se středními podpatky, ne vyšší než 5–6 cm.
 4. Použití profylaktického kompresního punčochového zboží, pokud je to nutné, v případě „stojící" práce nebo zatížené dědičnosti, během těhotenství a při porodu.
 5. Boj s nadváhou. Významná tělesná hmotnost je jedním z faktorů přispívajících k rozvoji křečových žil.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel vám pomůže udržet vaše žíly silné a zdravé a vaše nohy krásné a štíhlé.