Vše o křečových žilách: rizikové faktory, příznaky, léčba, prevence

Nemoci žil dolních končetin jsou život ohrožující. Léčba křečových žil nemůže být ponechána na později. Moderní medicína se s vývojem nemoci vyrovnává.

Co jsou křečové žíly

V dolních částech těla se může tvořit stagnace krve. To je způsobeno pohybem krevních toků v celém těle. V tepnách se pohybují shora dolů. V žilních cévách - zdola nahoru, což je mnohem obtížnější kvůli fyzikálním zákonům. Aby mohl proud efektivně stoupat zdola, dostal člověk přirozeně kapilární ventil. Funguje to prostřednictvím pohybu svalů nohou. Zmenšují se. To nutí tok krve nahoru.

křečové žíly na nohou

Křečové žíly jsou onemocnění, které má za následek změnu vaskulární struktury, její roztažení a vzhled uzlin. Výsledkem je, že ventilový mechanismus nefunguje dobře a není schopen se úplně zavřít. Do poškozené cévy proudí velký tok krve, aniž by plně „tlačil" na její nadměrné hromadění a dochází k zánětu místa. Vzniká stagnace krve.

Kvůli lidské anatomii dostávají cévy na nohou v oblasti pánevních orgánů hlavní zátěž. Mohou být ovlivněny žíly jícnu.

Křečové žíly jsou onemocnění známé již dlouho. Z historie se lékaři dozvěděli, že popis příznaků, první pokusy o léčbu nemoci, pocházejí z dob života Hippokrata. Tímto onemocněním trpí ženy i muži. Slabší pohlaví čelí prvním příznakům onemocnění častěji než silné. Akutní formy končí v nemocnici, postižení.

Couperóza je druh křečových žil na obličeji. Krev ucpává žíly na krku. Intradermální projevy nejsou nebezpečné, ale signalizují nástup problémů v cévách. Existuje onemocnění očí, hrtanu, krku, prstů, ramen. Oční projevy hrozí problémy se zrakem. Expanze krevních cév v ústní dutině, zvětšení žil na krku, pažích vede k estetickým, fyzickým problémům.

Příznaky křečových žil

První příznaky nemoci mohou zůstat bez povšimnutí. Nohy mohou v oblasti dolních končetin bobtnat, zejména na konci dne je mírná tíha. Obrysy žil jsou skryty před očima nebo nejsou vizuálně zvětšené. To je zákeřnost křečových žil. Léčba se doporučuje zahájit v rané fázi, ale většina lidí nepřikládá důležitost otoku a závažnosti.

Pacienti vyhledávají pomoc v době, kdy se na těle začínají objevovat vizuální příznaky ve formě oteklých tmavých žil. V pozdější fázi jsou přidány další projevy křečových žil:

 • Nohy se rychle unaví. Vrchol únavy je večer.
 • Otok se zhoršuje. Může být doprovázen bolestivým syndromem.
 • Pravidelné křeče se objevují ve svalech dolních končetin.
 • Osoba si všimne, že se na nohou objevily kyanotické takzvané hvězdičky - oblasti žil se znatelně ztmavují a jsou lokalizovány v určitých oblastech kůže. Žíly se zduřují, bobtnají, nafukují se.
 • Oblasti pokožky jsou podrážděné, náchylné k vředům, ekzémům.
projevy křečových žil na nohou

Mezinárodní klasifikátor nemocí identifikuje 6 fází. Flebologové po shromáždění informací klinické povahy a provedení nezbytného výzkumu diagnostikují pacienta s křečovými žilami. Nezapomeňte uvést stupeň vývoje onemocnění podle klasifikace:

 1. Takzvaný nulový stupeň. Objevují se pouze primární příznaky ve formě tíhy v nohou, minimálního otoku.
 2. Začínají se objevovat první pavoučí žíly.
 3. Žíly se rozšiřují a začínají vyčnívat na povrch kůže.
 4. Otok nohou se zvyšuje, bolestivý syndrom se spojuje.
 5. Kůže nohou mění svou barvu. Zhnědne.
 6. Fáze, kdy jsou křečové žíly považovány za zanedbané. Je charakterizován výskytem ulcerativních projevů, pocitu pálení, žíly jsou silně oteklé.
 7. Vznikají trofické vředy. V důsledku prasknutí existuje riziko krvácení.

K potvrzení diagnózy jsou phlebologové předepsáni k provádění zvláštních testů pomocí škrtidla.

Lidé, kteří vedou nesprávný životní styl, začínají v prvních letech pociťovat první příznaky křečových žil. S věkem bez léčby nelze zabránit progresi onemocnění.

Rizikové faktory pro vznik křečových žil

Křečové žíly na nohou jsou onemocnění, jehož predispozice je zděděna. Pokud má osoba v rodinné anamnéze křečové žíly, existuje riziko oslabení stěn žilních cév. Na vznik a vývoj onemocnění mají vliv další faktory, včetně faktorů bez genetické predispozice:

 • Sedavý životní styl. Bez pohybu je pro svaly obtížnější „tlačit" krev nahoru.
 • Křečové žíly u mužů jsou detekovány méně často než u žen. Pravděpodobněji trpí zánětem žíly ve slabinách.
 • Práce, na které člověk neustále sedí, stojí nehybně.
 • Silná fyzická aktivita se zvedáním velkých závaží.
 • Nevhodné boty. Nosí podpatky.
 • S věkem se zvyšuje riziko vzniku křečových žil.
 • Častá těhotenství.
 • Kouření, zneužívání alkoholu.
 • Omezující pohyb, nepohodlné, nadměrné oblečení.
 • Časté praní v horké lázni, parní lázni.
 • Velká tělesná hmotnost.
 • Špatné, nezdravé jídlo.
 • Častá zácpa.
sedavý životní styl jako příčina vývoje křečových žil

Existuje mnoho faktorů, které způsobují progresi onemocnění. Bez zdravotní kontroly hrozí člověku vážné žilní problémy.

Věk a práce

Dítě, teenager, který čelí křečovým žilám, potřebuje urgentní léčbu. Důvody pro rozvoj onemocnění v tomto věku jsou následující:

 • vrozené onemocnění;
 • infekce;
 • patologie struktury nohy;

Charakteristické příznaky onemocnění v raném věku mají své vlastní charakteristiky a liší se od příznaků onemocnění u dospělých. Onemocnění se začíná projevovat povrchovou změnou kůže paží, nohou, sítí, zahušťování. Může být akutní nebo dlouhotrvající. Jak dítě roste, dolní končetiny se transformují. Riziko vzniku tromboflebitidy je možné. Poté je kůže postižena nemocí.

Nemoc sama nezmizí. Prognóza je příznivá, bez komplikací, pouze s léčbou. Nelze zabránit vzniku aktivní patogeneze lidovými léky. Důsledkem bude přechod nemoci do chronické formy.

U dospělých jsou cévy méně elastické. Krevní toky se hromadí na obtížně přístupných místech a rozšiřují krevní cévy. Ventil přestane správně fungovat a začne zánětlivý proces.

Nepříznivým faktorem je práce spojená s dlouhodobým sezením nebo stálým statickým stáním na jednom místě. V důsledku nedostatku neustálého pohybu krve je obtížnější stoupat nahoru. Cévní chlopně se začíná opotřebovávat. Osoba dostává první známky vývoje křečových žil.

Životní styl

Při prvních projevech křečových žil lékař předepíše úpravu životního stylu pacienta. Celoživotní doporučení. To zpomalí vývoj křečových žil:

 • Je nutné se vzdát těsných, mačkajících žil v nohách oděvu. Nemělo by to narušit normální pohyb krve v těle.
 • Je zakázáno sedět se zkříženýma nohama, ohýbat je pod sebou, mačkat oblast kolen. To vyvolává zdání překrvení.
 • Minimalizujte vystavení pokožky vysokým teplotám. Horká koupel, sauna, zakázaná koupel. Doporučuje se kontrastní sprcha.
 • Dlouhodobé vystavení slunci není povoleno.
 • Minimalizujte těžké zvedání. Pokud to není možné, je zobrazeno kompresní spodní prádlo pro nohy.
 • Různé typy odstraňování chloupků na těle, kde dochází k zahřívání, jsou zakázány. Patří mezi ně elektrolýza, odstraňování chloupků z horkého vosku.
 • Pijte minimální množství tekutiny. V průměru 2 litry. Normy závisí na hmotnosti, životním stylu. Čaj, káva, džusy nejsou tekutiny, které doplňují zásoby vody v těle. Nejsou brány v úvahu.
 • Dieta a výživa. Jíst vlákninu je nezbytné, aby se zabránilo zácpě. Strava musí zahrnovat potraviny obsahující kyselinu askorbovou, vitamin E a vitamíny P.
 • Pomáhá odtoku krve z dolních končetin během dne. Stačí zvednout nohy nad hlavu po dobu 30 minut. Pro větší pohodlí použijte pohovku. Spánek se doporučuje s válečkem pod nohama. To zlepšuje průtok krve.
 • Sledujte svou váhu. Nadbytečné kilogramy vyvíjejí tlak na dolní končetiny, krevní cévy. To stimuluje rozvoj kongesce, zánětu v žilách.
 • Proveďte speciální masáž.
masáž chodidel na křečové žíly

Křečové žíly jsou dlouhodobé onemocnění. Vývoj křečových žil se zastaví dodržováním základních pravidel životního stylu s onemocněním.

Hormonální terapie

Pouze gynekolog může předepsat hormonální léčbu, zvolit antikoncepci pro slabší pohlaví. Pokud je pacientka podezřelá z křečových žil, je doporučena ke konzultaci s flebologem a nezbytným vyšetřením. To je způsobeno skutečností, že některé hormony způsobují vazodilataci a zvyšují krevní tlak. Estrogen je populární složkou ženských pilulek. Jeho přebytek v těle vede k silné srážení krve. Průchod žilami je obtížný. Objevují se krevní sraženiny a zánětlivé procesy.

Bez dohledu lékařů je jmenování hormonální terapie pro ženu nebezpečné.

Jak léčit křečové žíly

Před předepsáním léčby lékař provede diagnostiku a identifikuje stádium onemocnění. Metody řešení křečových žil lze vzájemně kombinovat:

 • Masti, krémy, úprava životního stylu, zavedení jemné fyzické aktivity. Léčba bude účinná v časných stádiích onemocnění.
 • Tradiční metody léčby křečových žil doma jsou uvedeny při prvních projevech onemocnění. Dále je lze použít v kombinaci s hlavní metodou boje proti nemoci, kterou zvolí lékař.
 • Skleroterapie. Metoda je založena na odstranění postižené žíly bez chirurgického zákroku. Toho je dosaženo zavedením speciálního léku, který lepí stěny nádoby dohromady. Tok krve do této oblasti je zastaven a je distribuován do zdravých žil. Účinek postupu je dlouhodobý, někdy celoživotní. V pokročilých stadiích je obtížné dosáhnout úplného vyléčení.
 • Koagulace. Způsob léčby vám umožňuje odstranit postiženou žílu laserem. Tento postup se ve stupni účinnosti rovná chirurgické excizi cévy. Nepoužívá se v pokročilých případech.
 • V pozdějších stadiích onemocnění, kdy se objeví vředy, ekzém, se používá chirurgická metoda léčby. K excizi postižené cévy dochází malým řezem. Operace nezanechává jizvy, jizvy. Může dojít k relapsům.
phlebologist léčí křečové žíly na nohou

Lékaři doporučují neodkládat léčbu žil na nohou. V počátečních fázích lze upustit od jednoduchých metod. Díky tomu budete zdraví.

Tělesné cvičení

Křečové žíly na nohou nevylučují fyzickou aktivitu. Lékaři doporučují cvičit povolená cvičení a sporty pro:

 • zlepšení průtoku krve v končetinách;
 • posílení krevních cév;
 • posílení celkového zdraví.

Pro křečové žíly jsou povolena základní pravidla pro řešení sporů. Jejich dodržování je povinné:

 • Nezapomeňte během hodiny pít vodu. Tělo ztrácí hodně tekutin. Z toho pochází zahušťování krve.
 • Svaly horní části trupu mohou být trénovány bez významných omezení. Výjimkou je zvedání závaží ze stoje.
 • Cvičte nejlépe vsedě nebo vleže.
 • Pokud je to možné, použijte ke cvičení kompresní punčochové zboží.

Sporty se dělí na povolené, přípustné s omezením a zakázané. Mezi indikované nemoci patří:

 • Plavání. Bezpečný typ fyzické aktivity. Dýchání během cvičení zlepšuje krevní oběh a minimalizuje namáhání kloubů.
 • Chůze. 30minutová chůze rychlým tempem zlepšuje průtok krve a uvolňuje stagnující ložiska na dolních končetinách. Po silnicích není dovoleno chodit v botách k tomu nevhodných.
 • Cyklistika. Nohy jsou neustále v pohybu.
jízda na kole jako povolený sport pro křečové žíly

Jiná fyzická aktivita je uvedena s drobnými omezeními. Sporty, které lékaři po vyšetření u pacientů s křečovými žilami považují za povolené:

 • Běh. Je povinné nosit speciální běžeckou obuv. Je nutná odborná kontrola techniky.
 • Fitness, tělocvična. Lékař, trenér vybere sadu cvičení, která nejsou zakázána.

Sporty jsou zakázány, přičemž existují prvky, které jsou kontraindikovány pro osoby trpící křečovými žilami nohou. Lékaři jim ukládají doživotní zákaz:

 • dřepy;
 • práce s těžkými váhami;
 • skákání, sporty, kde nohy neustále narážejí na povrch země, halu, stadion.

Křečové žíly jsou kontraindikací pro profesionální sport. Lékaři vám nedovolí věnovat se vyčerpání ani povoleného sportu.

Kompresní prádlo

V pooperačním období je indikováno nošení lékařského spodního prádla, aby se zabránilo vnitřnímu poškození cév a snížilo se riziko vzniku onemocnění. Neustále se nosí v pozdějších stadiích nemoci. Lékař indikuje požadovaný stupeň komprese, typ oblečení:

 • Podkolenky. Chrání žíly v oblasti kotníku, pod kolenem.
 • Punčochy. Pomozte těm, kteří trpí křečovými žilami v oblasti až do poloviny stehna.
 • Punčocháče. Vhodné pro těhotné ženy, ty, které trpí lézemi horních femorálních sekcí.

Je nutné zvolit zdravotnický prostředek striktně ve velikosti. Třída komprese začíná od 1, stoupá až do 4. Poslední - pro nejpokročilejší stadia onemocnění. Kompresní třída 0 byla vytvořena, aby se zabránilo vzniku křečových žil. K dispozici jsou modely pro obě pohlaví: mužské i ženské.

Léky

Léčba v raných stádiích projevu onemocnění se provádí pomocí speciálních léků - venotonika. Zabraňují zahušťování krve, posilují stěny cév. Působí trvale na cévní systém. Náprava se provádí v kurzech předepsaných lékařem.

Nesteroidní protizánětlivé léky předepisují lékaři. Základ kyseliny acetylsalicylové pomáhá ředit průtok krve, eliminovat stagnující ohniska.

Masti, gely na bázi heparinu jsou účinné v raných stádiích. Zmírní tíhu, otoky, únavu dolních končetin.

Úkon

Lékaři a flebologové doporučují nepřenášet křečové žíly do stavu, kdy léčba drogami nepomůže, je nutná operace. Pokud onemocnění postupuje do fáze, kdy začalo poškození hlubokých žil, je předepsáno chirurgické odstranění cévy.

Operace se provádí v lokální anestezii v krátkém čase. Poté už nejsou žádné jizvy, jizvy. Budete muset nosit kompresní punčochové zboží po dobu nejméně 4 týdnů.

operace křečových žil na nohou

Operace, které nesouvisejí s křečovými žilami, jsou nebezpečné, pokud v pooperačním období nepoužíváte kompresní prádlo. Křečové žíly po operaci se v tomto případě mohou objevit znovu.

Profylaxe

Pracovníci v kanceláři, ženy, těhotné ženy jsou touto chorobou ohroženi. Jako preventivní opatření se doporučuje dodržovat základní pravidla zdravého života:

 • zbavit se alkoholu, cigaret;
 • hodně chodit v pohodlné obuvi;
 • snížit počet cvičení s velkými váhami;
 • pít hodně čisté vody;
 • jíst různé potraviny;
 • provádět preventivní péči o unavené nohy;
 • správný nedostatek vitamínů.

Při prvních známkách těžkosti nohou, otoku se doporučuje navštívit phlebologa. Provede potřebný výzkum. Řekne vám, jak zacházet s pacientem s křečovými žilami. Pokud je osoba zdravá, lékař poskytne seznam doporučení, jak zabránit vzniku křečových žil.