Léčba křečových žil na nohou

Léčba křečových žil je dlouhý proces, který vyžaduje odpovědný přístup lékaře i pacienta. Pomocí dobře zvoleného terapeutického schématu je možné stabilizovat stav pacienta, zabránit progresi patologie a zlepšit pohodu.

lékař předepíše léčbu křečových žil

Léčba křečových žil je dlouhý proces, který vyžaduje odpovědný přístup lékaře i pacienta.

Metody léčby

Křečové žíly jsou léčeny několika způsoby. Mezi hlavní patří:

 1. Konzervativní.Používá se v počátečních stádiích onemocnění, kdy nedochází ke komplikacím ve formě trofických vředů a jiných lézí integrity pokožky. Pomocí léků (tablety, injekce, masti a další dávkové formy) je možné stabilizovat pohodu pacienta a zabránit rozvoji stagnace v cévách dolních končetin.
 2. Chirurgický.Znamená to odstranění postižených žil nebo zavedení speciální látky do jejich lumenu, což způsobí slepení cévy.

Léky

Použití následujících léků pomůže eliminovat křečové žíly na nohou:

 1. Flebotonika. Zvyšují tón krevních cév, posilují stěny.
 2. Antikoagulancia. Zabraňte agregaci krevních destiček.
 3. Dekongestanty. Odstraňte přetížení, odstraňte otoky dolních končetin.
 4. Nesouhlasící. Účinně ředí krev.
 5. AntioxidantyZlepšuje krevní oběh, aktivuje procesy obnovy.
 6. Fibrinolytika. Zničte krevní sraženiny.
 7. Přípravky pro aktivaci mikrocirkulace a prevenci trofických změn.
užívání pilulek při léčbě křečových žil

Odstraňte křečové žíly na nohou pomůže užívání flebotonik, antikoagulancií, antiagregačních látek, antioxidantů, fibrinolytik.

Krémy a masti

Konzervativní metody léčby zahrnují použití speciálních krémů a mastí. Pomohou úplně vyléčit hvězdičky na nohou, zabránit tvorbě krevních sraženin v cévách. Léčba zahrnuje použití mastí na bázi heparinu a venoaktivních složek.

Fondy mají resorpční účinek, zabraňují rozvoji stagnace, snižují bolest a posilují stěny cév.

K úlevě od bolesti musíte použít masti na bázi NSAID. Pomáhají snižovat zánět.

Pilulky

Účinná léčba křečových žil dolních končetin je nemožná bez použití systémových léků ve formě tablet. K tomu se používá flebotonika. Prostředky posilují stěny cév, zvyšují jejich tonus a pružnost. Zabraňuje otokům a stagnaci krve, zmírňuje bolesti a křeče. Prostředky na ředění krve vám pomohou zbavit se nepohodlí. Ukázáno je užívání NSAID ve formě tablet ke zmírnění pohody pacienta.

Injekce

Přípravky určené k intramuskulárnímu podání pomohou rychle odstranit rozšířené žíly na nohou a zmírnit pohodu pacienta. K tomu se používají flebotonika, antiagregační látky, dekongestiva a další látky.

injekce k léčbě křečových žil

Lékař vyvíjí léčebný režim individuálně pro každého pacienta s přihlédnutím ke klinickým projevům, přítomným komplikacím a dalším faktorům.

Léčba bez operace

Je nemožné zcela odstranit křečové žíly pomocí konzervativních metod. Fyzioterapeutické metody, aktivní používání kompresního punčochového zboží, cvičební terapie, hirudoterapie a další metody pomohou zlepšit účinnost užívání léků.

Hirudoterapie

Sliny pijavic obsahují hirudin. Tato složka má silné vlastnosti k ředění krve. Při proniknutí do krevního oběhu zabraňuje tvorbě krevních sraženin a podporuje resorpci stávajících sraženin. Aktivuje krevní oběh, zabraňuje stagnaci krve v dolních končetinách.

Pomocí hirudoterapie můžete trvale odstranit spider žíly a křečové žíly na nohou, zejména v počáteční fázi vývoje.

Fyzioterapie

Ke zlepšení stavu pacienta trpícího křečovými žilami dolních končetin se jako další léčba široce používají fyzioterapeutické metody. S jejich pomocí můžete stabilizovat patologický proces a zastavit jeho další vývoj. Posilujte stěny cév, zpružněte je, aktivujte odtok krve a lymfy.

laserová terapie jako metoda léčby křečových žil

Nejúčinnější a nejoblíbenější léčbou křečových žil je laserová terapie.

U křečových žil se používají následující fyzioterapeutické metody léčby:

 • darsonvalizace;
 • galvanizace;
 • laserová terapie;
 • UFO;
 • magnetoterapie;
 • kryoterapie;
 • hydroterapie;
 • UHF;
 • balneoterapie a další.

Kompresní terapie

Způsob léčby spočívá v použití speciálního dresu nebo elastického obvazu, který pomáhá bojovat s křečovými žilami komprimací povrchově umístěných žil. Pacient si obléká dres v poloze na zádech (ráno), když jsou cévy v uvolněném stavu. Při fyzické aktivitě jim to zabrání v přeplnění.

V závislosti na stupni tlaku je kompresní punčochové zboží rozděleno do 4 tříd. Proto se používá nejen v časných stádiích onemocnění, ale také při výskytu kožních vředů.

Cvičení

Fyzické cvičení je indikováno k aktivaci krevního oběhu a odstranění žilní kongesce. Je třeba je provést nejen v případě, že se objeví příznaky vývoje onemocnění, ale také preventivně.

Před zahájením výuky je bezpodmínečně nutné poradit se s odborníkem na cvičební terapii, protože některá cvičení a sporty jsou pro křečové žíly přísně zakázány.

Pacient se musí hodně hýbat, ale zároveň nemůže běhat, protože to nepříznivě ovlivňuje stav cév.

kompresivní punčochové zboží na křečové žíly

Chirurgická operace

Moderní metody chirurgické léčby pomohou eliminovat křečové žíly dolních končetin. V tomto případě se provádí částečné nebo úplné odstranění podkožních krevních cév, což přispívá k eliminaci abnormálního výtoku krve z povrchových žil do hlubších. Operace se provádí několika způsoby. Může to být flebektomie, laserová koagulace nebo skleroterapie. Volba metody je založena na závažnosti žilního poškození a stavu pacienta.

Skleroterapie

Skleroterapie se provádí injekcí speciální látky (sklerosantu) do patologicky rozšířené žíly. Vyvolává výskyt aseptického zánětu, který vede k adhezi stěn cév. Po ukončení procedury musí být na končetinu aplikován těsný obvaz. Trvání jeho použití určuje odborník, který léčbu provedl. To je ovlivněno stupněm šíření patologie a počtem provedených injekcí. V důsledku tohoto ošetření se zastaví průtok krve a utěsněná žíla se převede na jizvovou tkáň.

Laserová koagulace

Laserová koagulace je minimálně invazivní léčba patologicky rozšířených žil dolních končetin, při které je do lumen změněné cévy zaveden speciální laserový světelný průvodce. Pod jeho vlivem je endotel žíly vystaven vysokým teplotám, v důsledku čehož se slepí. To vede k zastavení průtoku krve v cévě s jeho další resorpcí.

Laserová léčba ovlivňuje pouze vnitřní stěnu cévy, aniž by byla ovlivněna okolní tkáň. Pod vlivem laseru je křečová síť odstraněna a trofické poruchy jsou eliminovány.

před a po léčbě křečových žil

Laserová koagulace pomáhá eliminovat křečové žíly. V tomto případě se pod vlivem laseru odstraní křečová síť a eliminují se trofické poruchy.

Flebektomie

Flebektomie je chirurgické odstranění křečových žil. Tato léčba se provádí pouze po důkladném vyšetření pacienta (Dopplerova sonografie), aby se zjistila lokalizace patologicky změněných oblastí, stav chlopní povrchových a hlubokých žil, přítomnost dalších kmenů a přítoků.

Chirurgická léčba onemocnění flebektomií může obnovit normální průtok krve a eliminovat reflux (reflux). To je možné díky odstranění velkých a malých safénových žil.

Lidové léky

Křečové žíly jsou léčeny nejen léky, ale také pomocí nekonvenčních metod. Jako nezávislá léčba jsou však lidové léky indikovány pouze v počátečních stádiích onemocnění. U těžké patologie je lze použít pouze v kombinaci s tradiční konzervativní a chirurgickou medicínou.

Při léčbě onemocnění je vhodné používat obklady, použití infuzí a odvarů na bázi léčivých rostlin, které mají léčivý účinek.

Komprimuje

Hlavní podmínkou účinnosti obkladů je to, že teplota pod obvazem stoupne o několik stupňů. Díky tomu léčivé složky rychle pronikají hluboko do tkání a mají terapeutický účinek.

léčba křečových žil pomocí obkladů

Komprese pomáhají pacientovi s křečovými žilami. Při léčbě se používají plátky rajčat, listy kapradí, bramborové slupky, sekané větvičky mladé vrby, Kalanchoe, soda s listy bílého zelí a med.

Při léčbě nemoci se používají plátky rajčat, listy kapradí, bramborové slupky, sekané větvičky mladé vrby, Kalanchoe, soda s listy bílého zelí a med. Můžete také použít poloalkoholický obklad, který má výrazné stimulační vlastnosti.

Tinktury

K přípravě tinktur na křečové žíly by se měly používat léčivé rostliny, které mohou zlepšit mikrocirkulaci, snížit vaskulární propustnost a obnovit pružnost stěn, eliminovat otoky a záněty, ředit krev a zabránit tvorbě krevních sraženin.

Nejčastěji užívají tinkturu z koňského kaštanu na křečové žíly. Plody obsahují užitečné glykosidy s výrazným terapeutickým účinkem.

Kromě kaštanu je uvedeno použití tinktur na bázi kopřivy, chmele, muškátového oříšku, Kalanchoe, jablek, arniky, chmele a dalších složek.

Byliny

Pomocí správně vybraných rostlinných přípravků můžete aktivovat průtok krve, eliminovat stagnaci krve a lymfy v dolních končetinách, ředit krev, odstranit otoky a bolest a normalizovat metabolické procesy. Bylinná medicína není zaměřena na snížení klinických projevů onemocnění, ale na odstranění příčiny křečových žil. Při terapii patologie používají verbenu, jetel, luční lumbago, klubkovitý plovák, trhané, léčivé pampelišky, jetel a další. Průběh léčby je několik měsíců.