Jak vyléčit a zbavit se křečových žil na nohou

Z článku se dozvíte, co dělat s křečovými žilami na nohou, jak odstranit otoky, rysy konzervativní a chirurgické terapie, preventivní opatření.

Flebeurysm

Křečové žíly jsou chronická žilní patologie, která je založena na poruše chlopňového aparátu, která způsobuje stagnaci průtoku krve s expanzí a zánětem cév, zvýšení pastovitosti tkání.

Obecná informace

Počáteční projevy jsou tvorba pavoučích žil, otok safenózních žil, tvorba uzlin, bolestivost žil, tíha v nohou. S progresí onemocnění se objevují známky chronické nedostatečnosti venózního oběhu: otoky nohou a nohou, křeče v lýtkových svalech, trofické vředy, tromboflebitida, ruptury křečových žil. Podle různých studií v oblasti klinické flebologie trpí křečovými žilami 30 až 40% žen a 10 až 20% mužů ve věku nad 18 let.

Obvykle, když mluvíme o křečových žilách, znamenají nezávislé onemocnění - křečové žíly dolních končetin. Křečové žíly se projevují pocitem tíhy v nohou a jejich únavou, otoky nohou a nohou, noční křeče v nohou, zrakové podkožní žíly s tvorbou žilních uzlin.

Proč se žíly rozšiřují?

Při řešení tohoto problému si musíte představit, jak se krev, která úspěšně dodala kyslík do tkání těla, vrací zpět do srdce. K překonání gravitační síly, zvedání z nohou na hruď, potřebuje pomocné mechanismy. Nejprve mluvíme o svalech dolních končetin, které fungují jako pumpa: jejich kontrakce při chůzi přesouvá krev do srdce. Kromě toho v tomto procesu hrají důležitou roli ventily umístěné uvnitř žil: zabraňují zpětnému toku krve.

Křečové žíly jsou onemocněním chlopní, které přestaly fungovat. V důsledku takového porušení se v cévách hromadí tekutina, což vede k jejich expanzi.

V budoucnu se v oblasti deformovaných žil mohou vyvinout trofické vředy a krevní sraženiny vytvořené v důsledku stagnace krve přispívají ke vzniku závažné a smrtící komplikace křečových žil - plicní embolie.

Křečové žíly dolních končetin u žen a mužů jsou běžné - známky patologie jsou pozorovány u více než poloviny lidí starších 18 let. Zároveň počet pacientů každým rokem roste - je to dáno sedavým charakterem profesionální činnosti.

Křečové žíly dolních končetin jsou často doprovázeny dalším dobře známým onemocněním - hemoroidy. Povaha výskytu u obou nemocí je stejná, stejně jako rizikové faktory, které předurčují k jejich rozvoji. Stejně jako v případě křečových žil, lidé často ignorují příznaky hemoroidů až do posledního v naději, že patologie zmizí sama. Tato onemocnění jsou však nevratná bez radikálního zásahu a postupují pouze v průběhu času.

Předpokládá se, že hlavními příčinami křečových žil jsou: vrozená slabost pojivové tkáně, hormonální změny, prodloužené nucené sezení nebo stání. Dlouhé nohy a vysoký vzrůst jsou rizikovým faktorem pro křečové žíly. Když člověk stojí, ventily v žilách jsou otevřené. Čím vyšší je sloupec krve v cévách, tím vyšší je tlak. Nadváha také zvyšuje tlak v žilách nohou - tukové zásoby, zejména v břiše, ztěžují odtok krve. Rázy ženských hormonů estrogenu a progesteronu během měsíčního cyklu uvolňují žilní stěnu. Antikoncepční hormonální léky mohou také ovlivnit - před jejich užitím by bylo dobré konzultovat phlebologa.

Nedostatek fyzické aktivity urychluje vývoj křečových žil dolních končetin. Odborníci však zdůrazňují významnou roli dědičného faktoru: pokud u vašich rodičů byly pozorovány neatraktivní „hvězdy" a „červy" z cév pod kůží, pak se s vysokou pravděpodobností jednoho dne osobně setkáte vy i vaše děti tento problém. Tendence k křečovým žilám se přenáší přes ženskou linii - gen je spojen s chromozomem pohlaví X, což může vést ke slabosti žilní stěny.

Křečové žíly jsou mimo jiné častější u kuřáků, obézních lidí, těhotných žen a osob trpících jinými chronickými onemocněními kardiovaskulárního systému. Mezi profese, jejichž zástupci jsou náchylní k křečovým žilám dolních končetin, patří: chirurg, pokladník, řidič, programátor, letuška, nakladač, prodavač, kadeřník, učitel.

Patogeneze

Žíly dolních končetin tvoří rozvětvenou síť, která se skládá ze safenózních a hlubokých žil, propojených perforujícími (komunikujícími) žilami. Prostřednictvím povrchových žil proudí krev z podkožní tkáně a kůže, přes hluboké žíly - ze zbytku tkání. Komunikující cévy slouží k vyrovnání tlaku mezi hlubokými a povrchovými žilami. Krev nimi normálně protéká pouze jedním směrem: od povrchových žil po hluboké.

Svalová vrstva žilní stěny je špatně vyjádřena a nemůže nutit krev k pohybu nahoru. Průtok krve z periferie do centra se provádí v důsledku zbytkového arteriálního tlaku a tlaku šlach umístěných vedle cév. Nejdůležitější roli hraje takzvaná svalová pumpa. S fyzickou námahou se svaly stahují a krev je vytlačována nahoru, protože venózní chlopně brání pohybu dolů. Udržování normálního krevního oběhu a stálého žilního tlaku je ovlivněno žilním tonusem. Tlak v žilách je regulován vazomotorickým centrem umístěným v mozku.

Nedostatečnost chlopní a slabost cévní stěny vedou k tomu, že krev pod působením svalové pumpy začíná proudit nejen nahoru, ale také dolů a vyvíjí nadměrný tlak na stěny cév, což vede k křečovým žilám, tvorba uzlin a progrese chlopňové nedostatečnosti.

Přerušený průtok krve komunikujícími žilkami. Zpětný tok krve z hlubokých cév do povrchových cév vede k dalšímu zvýšení tlaku v povrchových žilách. Nervy umístěné ve stěnách žil vysílají signály do vazomotorického centra, které vydává povel ke zvýšení žilního tónu. Žíly se nedokážou vyrovnat se zvýšeným zatížením; postupně se rozšiřují, prodlužují a stávají se klikatými. Zvýšený tlak vede k atrofii svalových vláken žilní stěny a smrti nervů podílejících se na regulaci žilního tónu.

Klasifikace

Existuje několik klasifikací křečových žil. Tato rozmanitost je způsobena polyetiologií onemocnění a mnoha variantami průběhu křečových žil.

Postupná klasifikace

Při vyšetření jsou na nohou viditelné výrazné křečové žíly. Pacienti si stěžují na pocit plnosti, parestézie („zimnice") v holení, noční křeče. Večer dochází k mírnému otoku chodidel, kotníků a dolních končetin. Ráno otok zmizí.

Fáze dekompenzace. K uvedeným známkám se přidává dermatitida, ekzém. Pacienti se obávají svědění. Kůže je suchá, lesklá a pevně přilnutá k podkožní tkáni. Menší krvácení a následná depozice hemosiderinu způsobují hyperpigmentaci.

Klasifikace podle tvaru

Rozlišují se následující formy křečových žil:

 • Segmentální poškození subkutánních a intradermálních cév bez refluxu.
 • Segmentální žilní léze s patologickým výtokem podél povrchových nebo komunikativních žil.
 • Rozšířená léze žil s patologickým výtokem povrchovými nebo komunikativními žilami.
 • Rozšířené žilní postižení s abnormálním výtokem z hlubokých žil.

Mezinárodní klasifikace

Existuje uznávaná mezinárodní klasifikace křečových žil používaná lékaři v mnoha zemích světa:

Třída 0. Nejsou žádné známky křečových žil. Pacienti si stěžují na tíhu nohou.

Třída 1. Mřížky žil a pavoučích žil (telangiectasias) jsou vizuálně stanoveny. Někteří pacienti mají v noci svalové křeče.

Třída 2. Při vyšetření pacienta jsou viditelné rozšířené žíly.

Třída 3. Objeví se otoky nohou, kotníků a dolních končetin, které po krátkém odpočinku nezmizí.

Třída 4. Vyšetření odhalí známky lipodermatosklerózy (dermatitida, hyperpigmentace nohou).

Třída 5. Vytvoří se náhledy.

Třída 6. Vyvíjejí se přetrvávající trofické vředy.

příznaky křečových žil

Příznaky a klinické projevy

Křečové žíly, které postihují žíly dolních končetin, jsou v mezinárodní praxi klasifikovány podle fází na základě zanedbání patologie a závažnosti projevu. Každá fáze je diagnostikována samostatně, všechny jsou charakterizovány různými příznaky, na základě kterých je zvolen způsob léčby.

Příznaky, které jsou známkou křečových žil v různých fázích:

 1. V první fázi mají safenózní žíly na dolních končetinách sotva znatelný vzor a mírně vystupují nad kůži, je patrné mírné zarudnutí. U lékaře jsou stížnosti na tíhu nohou, večerní otoky po náročném dni. Příliš těsné boty mohou způsobit otoky nohou v oblasti kotníku a jsou také možné křeče. Je třeba poznamenat, že často bolestivé pocity se mohou objevit mnohem dříve než viditelné znaky.
 2. Ve druhé fázi je typický vzhled již pozorován u nemocných žil na nohou: jsou výrazně viditelné nad kůží a hmatatelné prsty, vypadají jako uzly nebo korálky. Postupně je viditelná safenózní žíla dolní končetiny a získává klikatý tvar tmavě modrého nebo dokonce černého odstínu.
 3. Ve třetí fázi jsou křečové žíly komplikované, existují známky jako trofické změny v žilách na nohou, kůže je suchá a bledá, každodenní otoky, křeče. Příznaky se často projevují tím, že nohy jsou pokryté vyrážkou, pokožkou svědí a svědí.
 4. Příznaky ve čtvrtém, nejzávažnějším stádiu jsou zánětlivé procesy safenózních žil dolních končetin, nehojící se trofické vředy, které se již obtížně léčí. Klíčovým rysem tohoto stadia onemocnění je přidání sekundární infekce a tromboflebitida. U těchto projevů je nutná urgentní hospitalizace, komplexní použití metod léčby celého organismu.

Specialisté identifikují klíčové rizikové faktory:

 • dědičná onemocnění spojená s křečovými žilami v různých částech těla;
 • hormonální poruchy mohou zvýšit srážlivost krve, snížit pružnost žil v nohou;
 • obezita, ascites, která zvyšuje zátěž nohou, doprovázená expanzí stěn žil;
 • těhotenství nebo zvedání těžkých předmětů zvyšuje tlak uvnitř břišní dutiny, což také přispívá k oslabení cévních stěn a křečových žil;
 • žádné zatížení nohou, sedavá práce je plná expanze žil v nohou;
 • těsné spodní prádlo, menší boty, které stahují žíly, nosí podpatky, což způsobuje stagnaci krevního oběhu v žilách na nohou;
 • Křečové žíly jsou často způsobeny ledvinami nebo kardiovaskulárními chorobami, které způsobují otoky pozorované při expanzi žil dolních končetin.

Diagnostika

Hlavní metody, které zahrnují diagnostiku křečových žil nohou, jsou:

diagnostika křečových žil na nohou
 • Externí vyšetření křečových žil na nohou, které by měli provádět kvalifikovaní lékaři v nemocnici.
 • Dopplerův ultrazvuk, který umožňuje detekovat zesílení stěny v žilách dolních končetin. Taková diagnostika vám umožňuje jednoznačně určit fázi porušení.
 • Duplexní skenování žil na nohou, které provádí lékař specializované kliniky, vám umožňuje jasně identifikovat křečové žíly. Pomocí této metody, která kombinuje ultrazvukové a dopplerovské vyšetření, je možné zkontrolovat, co se stane s žilami: rychlost krevního oběhu, průměr žíly v nohou, funkce chlopní a stav, který charakterizuje křečové žíly.
 • Fleboscintigrafické vyšetření, které umožňuje provést analýzu s vysokou přesností a v počáteční fázi se dozvědět o křečových žilách nohou a přijmout včasná preventivní opatření. Provádí se subkutánní injekcí speciálního barviva, taková kapalina v žíle je na monitoru zvýrazněna kontrastní barvou.
 • Okluzní pletysmografie.
 • Pomocí tomografické diagnostiky onemocnění (MRI, počítačová tomografie) lze identifikovat komplikace doprovázející křečové žíly.
 • Obvazové nebo turniketové testy pro diagnostiku onemocnění se používají v kombinaci jako další z různých metod pro stanovení stadia křečových žil.

Dešifrování výsledků diagnózy křečových žil zpravidla nevyžaduje mnoho času. Většina procedur trvá 10 až 40 minut, poté ošetřující lékař oznámí diagnózu na základě obdržených informací. Diagnóze by měl důvěřovat pouze zkušený lékař z kliniky, který bude schopen poskytnout jasnou a nezaměnitelnou diagnózu, protože léčba v různých fázích zahrnuje různé metody, principy léčby a léky.

Vlastnosti léčby

Při léčbě pacientů s křečovými žilami se používají tři hlavní metody:

Konzervativní terapie

Konzervativní terapie zahrnuje obecná doporučení (normalizace fyzické aktivity, snížení statické zátěže), fyzioterapeutická cvičení, použití elastických kompresních prostředků (kompresní punčochové zboží, elastické obvazy), flebotonická léčba (diosmin + hesperidin, extrakt z koňského kaštanu).

Konzervativní terapie nemůže vést k úplnému vyléčení a obnovení již rozšířených žil. Používá se jako profylaktické činidlo při přípravě na operaci a při nemožnosti chirurgické léčby křečových žil.

Kompresní skleroterapie

Při této metodě léčby se do rozšířené žíly vstřikuje speciální lék. Lékař injekční stříkačkou vstříkne do žíly elastickou pěnu, která vyplní postiženou cévu a způsobí její křeč. Poté je pacient nasazen na kompresní punčochu, která udržuje žílu ve složeném stavu. Po 3 dnech jsou stěny žil slepeny. Pacient nosí punčochu po dobu 1-1, 5 měsíce, dokud se nevytvoří hustá adheze.

Indikace pro kompresní skleroterapii jsou křečové žíly nekomplikované refluxem z hlubokých cév do povrchových prostřednictvím komunikačních žil. Za přítomnosti takového patologického výboje účinnost kompresní skleroterapie prudce klesá.

Operativní léčba

Hlavní metodou léčby komplikovanou refluxem přes komunikativní žíly křečových žil je chirurgický zákrok. K léčbě křečových žil se používá mnoho operačních technik, včetně použití mikrochirurgických technik, radiofrekvenční a laserové koagulace postižených žil.

V počáteční fázi křečových žil se provádí fotokoagulace nebo odstranění pavoučích žil laserem. U těžkých křečových žil je indikována flebektomie - odstranění změněných žil. V dnešní době se tato operace stále častěji provádí pomocí méně invazivní techniky - miniflebektomie.

Profylaxe

Když jste v sobě našli křečové žíly, musíte se postarat o očistu těla a normalizaci krevního oběhu. Za tímto účelem je nejprve revidována strava. Nejužitečnější pro křečové žíly jsou čerstvé produkty rostlinného původu:

 • Zelenina - zelí, rajčata, paprika, bylinky.
 • Ovoce - citrusové plody, meruňky, jablka, broskve, třešně, třešně, jablka.
 • Bobule - jahody, angrešt, rybíz.
 • Existuje mnoho receptů na tradiční medicínu založených na čerstvých bylinných přísadách.

Křečové žíly jsou bohužel chronickým onemocněním, a proto si s člověkem po celý život „chodí k patě". Bez prevence může onemocnění vést k rozvoji závažnějších komplikací.

 • Nedoporučuje se příliš horké koupele, návštěva sauny nebo dlouhodobý pobyt na slunci v horku. To vede ke snížení žilního tónu, což jistě povede k ucpání nohou.
 • Vedou aktivní životní styl, to znamená hodně se hýbají. Pravidelné cvičení tedy pomůže nejen posílit krevní cévy, ale také zlepšit stav těla jako celku. Mírný aerobik, plavání, jízda na kole nebo jogging jsou skvělé pro prevenci křečových žil. Je však kontraindikováno zapojit se do vzpírání a zvedat příliš těžké věci.
 • Ztráta váhy. Lidé s velkým množstvím tělesného tuku jsou náchylnější k tomuto onemocnění, protože v jejich těle cirkuluje více krve než člověk s normální hmotností. Proto je plavidla silně zatěžována. Aby byl tlak na žilní cévy menší, musí se obézní lidé rozhodně zbavit nadbytečných kilogramů a dodržovat správnou stravu. Pokud jde o nabídku, je vhodné minimalizovat spotřebu příliš kořeněného jídla. Doporučuje se nahradit živočišné tuky rostlinnými oleji.
 • Neměli byste nosit přiléhavé oblečení nebo ponožky nebo punčochy s těsnými elastickými pásky, protože by mohly silně tlačit na žíly a tím narušit krevní oběh.
 • Při sezení byste si neměli překřížit nohy, protože během této polohy je narušen normální průtok krve.
 • Dlouhodobé stání má také extrémně negativní vliv na stav žil. Pokud máte stálé zaměstnání, snažte se pohybovat častěji. Neustálé sezení není o nic méně škodlivé.
 • Výživa by měla být normalizována. Pravidelná zácpa a střevní dysbióza tedy mohou vést k rozvoji křečových žil. Do svého jídelníčku byste měli zařadit potraviny bohaté na vlákninu, která pomáhá zlepšit střevní motilitu, tj. Trávení obecně.
 • Ženy by měly co nejméně nosit těsné boty a boty na podpatku. Pokud nemůžete takové boty odmítnout, pak by pata neměla být vyšší než 3-4 sentimenty.
 • Po těžkém stání nebo sezení vsedě si nohy omyjte studenou vodou, abyste udrželi žíly v dobré kondici. Užitečné jsou také koupele s přídavkem borové soli. Ráno si můžete nohy polít studenou vodou.
 • K prevenci křečových žil patří vzdání se špatných návyků, zejména kouření, které má extrémně negativní vliv nejen na stav žil, ale i na celé lidské tělo.
 • Lehká masáž je považována za vynikající preventivní opatření pro toto onemocnění. Tuto masáž lze provádět nezávisle hladením kůže dolních končetin zdola nahoru a poté po dobu 10 minut v opačném směru. Taková samo-masáž je velmi užitečná v kombinaci s masážními procedurami na páteři, které provádí profesionální chiropraktik nebo masážní terapeut.
 • Prevence žilních křečových žil také zahrnuje užívání speciálních léků, které vám umožňují udržovat žilní tonus.
 • Pokuste se zbavit chronické únavy a častého stresu.
 • Lékaři doporučují vyhnout se přehřátí a nachlazení.
 • Pokud máte křečové žíly, měli byste alespoň dvakrát ročně navštívit flébologa, který bude sledovat stav žil a stádium vývoje onemocnění.

Chcete-li se vyhnout nemoci, chodit více, vzít kontrastní sprchu, navštívit bazén. I když nevíte, jak plavat, je užitečné jen tak stát ve vodě - vodní sloupec vyvíjí na nohy tlak 60-70 mm Hg. Umění. To stačí k odčerpání krve stagnující v žilách. Gymnastika má ve večerních hodinách stejný účinek - zvedněte nohy vleže, cvičte „na kole".

V případě žilní nedostatečnosti je nutné použít preventivní dres (speciální přiléhavé punčochy a punčocháče vytvářejí kolem žil jakýsi rám, který jim brání v expanzi).

Mimochodem, tento druh dresu je velmi užitečný během těhotenství. I v prvních třech měsících, kdy již mají hormony negativní účinek. Jak plod roste, je třeba zvýšit hustotu úpletu. Během porodu je také nutné, protože současně se prudce zvyšuje krevní tlak v žilách.