Co jsou křečové žíly na nohou

Křečové žíly na nohou patří k nejnepříjemnějším a nejčastějším onemocněním. Toto onemocnění může způsobit velké nepohodlí, poškodit oběhové orgány a předčasně zbavit nohy jejich přirozené krásy.

Abyste byli plně ozbrojeni a udržovali si zdraví po mnoho let, je důležité vědět vše o křečových žilách.

Co jsou křečové žíly na nohou

Křečové žíly (křečové žíly) čekají na každého třetího zástupce spravedlivého pohlaví, který dosáhl věku 30-40 let. Méně často se toto onemocnění vyskytuje u mužů a dospívajících.

Žíly na nohou mají speciální ventily. S jejich pomocí je krev předávána pouze dovnitřjedním směrem (nahoru). . . Porucha těchto ventilů bude mít za následekkrev dostává příležitost pohybovat se dolů (v opačném směru než je normální směr), což brání jejímu odtoku.

V průběhu let cévy ztrácejí tón, stávají se křehčími, venózní chlopně ztrácejí schopnost účinně destilovat krev. V důsledku toho je narušen průtok krve v těle. Vzhled jemných žilních sítí a hvězdiček se stává prvním příznakem vývoje křečových žil.

Dále začíná postupovat žilní expanze žil na nohou. Žíly se zvětšují, bobtnají, získávají nezdravý namodralý odstín. Často se zapálí a prasknou, což způsobí vážné nepohodlí, bolest a popáleniny. Běžným místem lokalizace vaskulárních útvarů je v podkolenní jamce a v oblastech k ní přiléhajících.

Kromě dolních končetin jsou na onemocnění náchylné i jiné oblasti těla:

 • různé části rukou;
 • žíly malé pánve;
 • třísla a genitálie

Během VRW se často ženy stydí nosit šaty a sukně, jsou nuceny upřednostňovat mužský styl oděvu.

Zajímavý fakt!Termín „křečové žíly" pochází z latiny. Slovo varix je přeloženo jako „uzel". Onemocnění je doprovázeno charakteristickou tvorbou cévních uzlin.

Co způsobuje křečové žíly: příčiny

Mnozí znají výraz: pohyb je život. To je případ žilních onemocnění. Co způsobuje křečové žíly na nohou? Sedavý životní styl je prvním důvodem jeho vzniku. . . . Nedostatek správné činnosti negativně ovlivňuje stav krevních cév.Krevní oběh se zhoršuje, dochází ke stagnaci krve a objevuje se první vaskulární pavučina.

V případě neustálého namáhání nohou se také zvyšuje riziko vzniku onemocnění. Dlouhé stání ve stoje vyvíjí mírný tlak na dolní končetiny, krev v nich stagnuje.

Neméně škodlivý je sedavý životní styl- přispívá k oslabení cév a v důsledku toho k projevům příznaků křečových žil. Příčiny křečových žil dolních končetin jsou individuální.

Mezi nejběžnější patří:

 • dědičná predispozice;
 • chronický stres a sedavá práce;
 • zneužívání alkoholu, nezdravá strava a nadváha;
 • každodenní nošení těsného oblečení a obuvi na vysokých podpatcích;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • změny v ženském těle během menopauzy nebo při porodu.

Důvodem vzniku vaskulární patologie u mužů může být těžká fyzická aktivita, nadměrné sportování, nadměrné návštěvy saun a koupelí.

Příznaky

Existuje mnoho známek vývoje VRV.První věc, kterou musíte věnovat pozornost, je výskyt bolesti v nohou.Toto je první probuzení. Diagnóza "křečových žil" je potvrzena za přítomnosti následujících projevů:

 • pulzující pocity bolesti v místech cév;
 • pocity pálení ve svalech nohou a časté noční křeče;
 • bolestivost při chůzi;
 • pocit únavy ve stoje;
 • "Bzučení" v nohou na konci dne

Tradiční léčitelé přidávají k tradičním příčinám nemoci psychologické důvody. Podle jejich názoru vnitřní stav člověka do značné míry ovlivňuje vývoj nebo omezení choroby.

Křečové žíly na nohou se vyvíjejí nepostřehnutelně. První léze se nejčastěji objevují v zadní oblasti kolenního kloubu.(v podkolenní jamce) a na přilehlých oblastech nohou. Cévní sítě a otoky jsou často přehlíženy. Právě tyto nevýznamné projevy se stávají počátečními příznaky narušení cévního oběhu.

V případě zanedbání léčby je možné vyvinout trofické vředy, tromboflebitidu, krvácení z křečových žil, deformaci svalů a nevratné změny na kůži. Za nejnebezpečnější důsledky se považuje riziko vzniku gangrény nebo oddělení krevní sraženiny, které přirozeně vede k smrti.

Je důležité vědět!Pokročilá fáze VRV často nepodléhá léčbě léky a lidovými prostředky, proto vyžaduje povinný chirurgický zákrok.

Jak se křečové žíly vyvíjejí?

Nemoc má rychlou povahu, vyvíjí se a postupuje poměrně rychle. Křečové žíly na noze se stávají začátkem „plných" křečových žil.Venózní nedostatečnost je systémová, jeho charakteristické projevy jsou pozorovány v různých částech těla, mohou koexistovat s hemoroidy a jinými příznaky onemocnění.

Následující mezinárodní klasifikace se nazývá CEAP (patologie klinické etiologie anatomie).

Flebologové rozlišují 6 fází VRV:

První etapapředstavuje počáteční fázi vývoje onemocnění, během níž dochází ke zvýšení únavy, tíhy a otoků dolních končetin do konce dne, k rozvoji slabě vyjádřené cévní sítě. Někdy, dokonce i v této fázi, jsou pociťovány křeče v lýtkách.

Pavoučí žíly v počáteční fázi křečových žil

Nejprve se rozšíří kapiláry (malé cévy), poté přestane být problém kosmetický a samotné období může trvat déle než jeden rok.

Druhá fázepřispívá k výskytu hmatatelného nepohodlí. Zvětšené žíly na nohou a vaskulárních sítích jsou viditelné velmi jasně a otoky a bolestivé pocity jsou stále intenzivnější. Venózní chlopně ztrácejí schopnost vykonávat svou funkci. Druhá fáze vývoje onemocnění vyžaduje kvalifikovanou lékařskou péči.

Třetí fázecharakterizovaná neustálou přítomností bolesti, silným otokem a křečemi v dolních končetinách. Žíly na nohou jsou rozšířené a otoky znemožňují nosit boty se stejným komfortem. Tyto příznaky se objevují v důsledku intenzivní fyzické aktivity nebo naopak po dlouhé době omezené pohyblivosti.

Fáze čtyřidiagnostikuje se, pokud je v kůži narušen metabolismus. S ním je pokožka pokryta hnědohnědými skvrnami, lokalizovanými hlavně v oblasti kotníku. Oblast pigmentace kůže je hustší, později se na ní tvoří trofické vředy. S hrozbou vzniku krevních sraženin je pacient předvedenokamžitý chirurgický zákrok.

Popis prvních čtyř fází pomáhá získat ucelený obraz o vývoji RPV.

Pátá etapaje určena přítomností keloidních jizev, které vznikly po léčbě trofických vředů. Rána se často znovu otevírá na stejném místě.

Šestá etapapřesně to znamená (otevřený vřed). V tomto případě je nutná urgentní operace, často se provádí štěpování kůže.

Závěr

Mít informace o tom, co jsou křečové žíly a jak s nimi zacházet, můžete sebevědomě odolat zákeřnému nepříteli. Pokud kontaktujete lékařskou instituci včas, pomůže vám při řešení problému kvalifikovaný odborník. Přístup k léčbě je vždy individuální.

V počáteční fázi můžete vystačit se změnou životního stylu, která měla za následek rozvoj onemocnění. S výraznými známkami žilní nedostatečnosti je nutná komplexní terapie s předepsáním systémových léků, lokálních látek a fyzioterapie.

Použití receptů tradiční medicíny může také přinést mnoho výhod, ale vyžaduje povinný souhlas ošetřujícího lékaře.