Nejlepší léčba křečových žil na nohou

Křečové žíly jsou závažné onemocnění, které významně zhoršuje kvalitu života a bez včasné léčby je jednoduše nesnesitelné.

Proto je důležité, aby každý, kdo se s takovým problémem setkal, znal příčiny křečových žil, jejich projevy a co je nejdůležitější, prostudovat nejlepší metody léčby této nemoci.

lékař vyšetřuje nohu s křečovými žilami

Obecná informace

Křečové žíly jsou chronické vaskulární onemocnění, které se vyvíjí v důsledku stagnace krve (obvykle na dolních končetinách). To je způsobeno selháním cévních chlopní, které normálně procházejí krví výhradně nahoru, z dolních končetin do srdce. Stagnující krev vyvíjí tlak na stěny cév, v důsledku čehož se ztenčují, ztrácejí pružnost a deformují se a výrazně se rozšiřují. Na nohou takového pacienta pouhým okem lze pozorovat kroutící se „hady" krevních cév, které stoupají nad kůži a na některých místech tvoří křečové „uzliny".

Příčiny křečových žil

Existuje několik důvodů pro rozvoj tohoto onemocnění. Křečové žíly mohou vést zejména k:

  1. „Špatná" dědičnost. Křečové žíly se vyskytují u osob s vrozenou slabostí chlopňového aparátu nebo žilních stěn.
  2. Zvýšený žilní tlak. Faktory, které zvyšují krevní tlak, velmi často vedou k takové nemoci, jmenovitě těhotenství, obezita, stálé vertikální zatížení (když člověk stojí na nohou po celý den), sedavý životní styl (sedavá práce).
  3. Užívání hormonálních léků. Některé hormonální léky, jako je antikoncepční pilulka s vysokým obsahem estrogenu, způsobují krevní sraženiny a mohou vést ke křečovým žilám.
  4. Porušení krevního oběhu. Tato narušení se mohou objevit v důsledku špatné fyzické aktivity, kouření, příliš těsných bot nebo chronické zácpy.
  5. Hormonální poruchy spojené s věkovými změnami v těle.
příznaky křečových žil na nohou

Projevy a komplikace nemoci

Lékaři si všimnou, že křečové žíly nejsou samy o sobě tak hrozné, protože jejich komplikace jsou nebezpečné. V prvních fázích vývoje onemocnění je expanze safenózních žil skutečně estetickým problémem pro člověka (kterým trpí zejména ženy). Nejprve se na kůži objeví vaskulární sítě - takzvané „pavučiny". Současně člověk začíná pociťovat tíhu v nohou, zaznamenává otoky končetin a cítí bolest při chůzi. Jedná se o důležité příznaky křečových žil, které byste v žádném případě neměli ignorovat. Pokud člověk nespěchá navštívit lékaře a zjistit příčinu onemocnění, riskuje běh křečových žil a narazí na problém, který nelze vyřešit bez operace.

S rozvojem křečových žil se pokožka v oblasti dolních končetin stává hustší a namodralá. Telata pacienta začínají „bolet" i při krátké procházce a pod kůží můžete vidět oteklé žíly. Navíc se v průběhu času takové žíly stávají velmi bolestivými.

Ale to je jen začátek vážných zdravotních problémů. Pokud člověk nezačne bojovat s existujícím onemocněním, začnou se objevovat nevratné změny na kůži obklopující postižené žíly, v důsledku čehož se vyvíjí lipodermatoskleróza a později se objeví trofické vředy. Navíc bez léčby se vnitřní stěny žil zapálí a provokují krevní sraženiny. Tak se vyvíjí tromboflebitida. Zvětšující se velikost, krevní sraženiny blokují lumen žíly a sraženina může kdykoli vypadnout. A tento stav je plný smrti.

Je tedy zcela jasné, že křečové žíly je třeba léčit. A musíte zahájit terapii co nejdříve. Dále zvážíme způsoby léčby této závažné nemoci.

Léčba drogami

Při komplexní terapii křečových žil se nutně používají léky. Většina z nich jsou tobolky nebo tablety, které mají univerzální účinek na tělo. Zejména:

  • Flebotonika.Tyto léky zvyšují průtok krve, zabraňují rozvoji trombózy a současně zvyšují tonus cévních stěn. Pomocí těchto léků nebude možné odstranit křečové žíly, ale jsou docela schopné zmírnit otoky nohou a eliminovat pocit pálení a bolest. V případě křečových žil se léky této skupiny zpravidla užívají 2 tablety denně a trvání léčby určuje výhradně lékař.
  • Léky na ředění krve.Takové léky ředí krev a podporují lepší krevní oběh a zabraňují rozvoji trombózy. Tyto léky jsou předepisovány pouze individuálně a načasování aplikace stanoví lékař.
  • Protizánětlivé léky.Patří mezi ně pilulky, masti a gely, které zmírňují bolest, zmírňují otoky a zabraňují slepení krevních destiček. Ještě důležitější je, že tyto léky zabraňují zánětu žil, který vede k tromboflebitidě.
zdravé nohy po léčbě křečových žil

Punčochy a punčocháče z křečových žil

Spravedlivé pohlaví čelí křečovým žilám mnohem častěji než muži. To je do značné míry způsobeno hormonálními změnami, ke kterým dochází v ženském těle (menopauza, těhotenství). Proto je nejoptimálnějším způsobem, jak jim předcházet křečovým žilám, nosit speciální přiléhavé punčochy nebo punčocháče. Takové kompresní prádlo komprimuje nohy a předchází křečovým žilám, což znamená, že je vynikající prevencí křečových žil. A v případě již rozvinutého onemocnění takové spodní prádlo chrání nohy před bolestmi, otoky a únavou.

Hydroterapie

Léčba křečových žil vodou je známá od nepaměti. Při různých teplotách se žíly zužují a rozšiřují, což pomáhá zvyšovat jejich pružnost. S tímto vědomím moderní lékaři používají hydroterapii v raných fázích vývoje křečových žil, kdy se na pokožce začaly objevovat vaskulární sítě. Navíc, v závislosti na existujícím problému, mohou být koupele lokální (pouze pro nohy) nebo obecné (pro celé tělo). Teplota vody v takové lázni se pohybuje od 20 do 40 ° C.

ohřívače nohou během léčby křečových žil

Nekonvenční léčba

Při komplexní léčbě křečových žil lze použít i netradiční metody. Zde jsou nějaké příklady.

Bramborový džus

Postižené žíly by měly být namazány čerstvě vymačkaným bramborovým džusem ráno, odpoledne a večer a obvazy s obvazem namočeným v této šťávě by měly být aplikovány na noc. Kromě toho je třeba vypít 100 ml bramborového džusu 3 r / den. Křečové žíly by měly být léčeny takovým lékem po dobu 3-4 měsíců.

Jablečný ocet

Nazývá se „lék číslo 1" na křečové žíly, a to vše proto, že jablečný ocet zlepšuje krevní oběh, posiluje cévní stěny a zlepšuje tón pleti. Používání je velmi jednoduché: 2–3 r / den je třeba pokožku v oblasti postižených žil promazat octem. A současně byste měli vypít sklenici vody, ve které byla zředěna 1 lžička. ocet. Délka léčby je 2 měsíce.

Kalanchoe listy

Toto je další účinný lék na řešení křečových žil. Naplňte půl litrovou láhev nasekanými listy Kalanchoe do poloviny a naplňte surovinu 40% alkoholem, aby byla láhev plná. Poté, co necháte produkt stát na tmavém místě po dobu jednoho týdne, napněte jej a pomocí tinktury potřete postižená místa 2 r / den. Ošetření by mělo být doplněno lehkou masáží oteklých žil. Tato léčba trvá 4 měsíce.

Willow kůra

Dobrou pomocí v boji proti této nemoci budou lázně s bílou vrbovou kůrou. Pro takový postup je nutné brousit kůru, po které 2 lžíce. l. nalijte takové suroviny 400 ml vody a vařte na mírném ohni po dobu 15 minut. Přidejte hotový výrobek do kbelíků s vodou, kde poté položte nohy a držte je 30 minut. A ihned po zákroku si obujte kompresní punčochy a nechte nohy odpočívat. Procedury by měly být prováděny každý druhý den po dobu 3 měsíců. Mimochodem, pro zvýšení účinku lze odvar z vrbové kůry zředit odvarem z dubové kůry.

Všechny tyto metody jsou vynikajícím prostředkem prevence tohoto onemocnění a poskytují dobrou pomoc při léčbě křečových žil v rané fázi onemocnění. Praxe však ukazuje, že v 80% případů lidé s postiženými žilkami navštěvují lékaře s pokročilým onemocněním. V takové situaci není ani kompresní prádlo, ani krémy a masti, ani lidové léky schopné ovlivnit vývoj onemocnění. Jsou nutná drastická opatření. Naštěstí je moderní medicína připravena nabídnout efektivní metody řešení této složité otázky.

bolest nohou s křečovými žilami

Skleroterapie

Jedná se o nechirurgickou metodu řešení křečových žil, při které lékař pomocí tenké jehly vstříkne do postižené žíly speciální látku - sklerosant. Taková látka slepí žílu zevnitř, v důsledku čehož se rozpustí a průtok krve začne protékat zdravými žilami. Počet relací podávání sklerosantu se může lišit v závislosti na závažnosti léze. Během léčby musí pacient nosit kompresní prádlo.

V důsledku takové terapie člověk téměř navždy zapomene na nepříjemné křečové žíly. Relapsy se objevují pouze ve 25% případů a jsou obvykle spojeny s pokročilým onemocněním. Je pravda, že je třeba si uvědomit, že skleroterapie se neprovádí u těhotných žen a obézních lidí.

Laserové ošetření

Jedná se o jeden z moderních pokroků v medicíně, který vám umožňuje zbavit se křečových žil bez operace. Radiace generované laserem „pájí" postiženou žílu zevnitř, čímž uzavře její lumen a odřízne cestu průtoku krve, která začne cestovat hlubšími žilami. V průběhu času se z lepené cévy vytvoří pojivová tkáň, která se následně rozpustí.

Tato metoda řešení problému je účinnější než skleroterapie. Je to málo traumatické, operace netrvá déle než 40 minut a pacient může kliniku opustit doslova 2 hodiny po operaci. Není divu, že léčba křečových žil laserem se nazývá „kancelářská chirurgie". V tomto případě je nutné provést řezy na kůži pouze tehdy, jsou-li odstraněny velké žíly, zatímco malé křečové žíly jsou odstraněny bez poškození tkání. Je třeba si jen pamatovat, že náklady na takovou operaci jsou poměrně vysoké.

laserové ošetření křečových žil

Radiofrekvenční ablace

Nedávno v naší zemi začali praktikovat nejmodernější metodu eliminace postižených žil, která se nazývá radiofrekvenční ablace. Používá se k léčbě hlavních velkých žil postižených křečovými žilami. V tomto případě je radiofrekvenční katétr zaveden propíchnutím kůže do postižené žíly, která pomocí mikrovln "žene" žílu zevnitř. Katétr má navíc senzory, které umožňují sledovat účinnost postupu.

Tato metoda může konkurovat laserovému ošetření, protože také nevyžaduje řezy na kůži, nezanechává hematomy a provádí se za pouhých 30 minut. V den operace se pacient může vrátit ke svým povinnostem. Cena takového postupu je však vysoká i ve srovnání s laserovou koagulací.

Chirurgické odstranění

Je důležité si uvědomit, že v případě ekzému, tromboflebitidy a trofických vředů se léčba výše uvedenými metodami neprovádí. Zanedbané křečové žíly lze eliminovat pouze chirurgickým odstraněním žil ve spojení se skleroterapií. Ani zde však není vše tak kritické. V arzenálu moderních chirurgů existují nízko traumatické mikrochirurgické metody, které vám umožňují odstranit nemocnou žílu jedním malým řezem a po zákroku prostě nebudou žádné jizvy. Nové technologie navíc umožňují odstranit bolestivé žíly za pouhých 30-40 minut.

Křečových žil se nemusíte bát. Právě naopak, nemoc vyžaduje velkou pozornost sama o sobě, a čím dříve, tím lépe. Včasná identifikace a správně zvolený způsob léčby vám umožní bezproblémově odstranit nemoc a žít plnohodnotný život.

Dobré zdraví pro vás!