Co lze udělat s křečovými žilami a co ne

Křečové žíly jsou závažné onemocnění, které vyžaduje pečlivou péči o postižené cévy a vnitřní orgány. Během tohoto období byste měli věnovat pozornost životnímu stylu, musí být správný, zdravý, a co je nejdůležitější, klidný a měřený. Abyste to zajistili, musíte vědět, co dělat s křečovými žilami, a také se doporučuje zvážit možná omezení a kontraindikace.

Co nedělat

Aby léčba křečových žil probíhala správně a byla účinná, je nutné vědět, co s touto chorobou nelze udělat. Existují některá omezení, která se v určité fázi nedoporučují.

Lékaři důrazně doporučují vzdát se vzpírání, těžkého fyzického cvičení. Ti, kteří se neustále věnují sportu, by samozřejmě neměli zcela opustit tuto činnost, ale je lepší přestat se věnovat cvičení, která jsou spojena se silovým zatížením. Pokud k tomu dojde, je možné další zhoršení stavu.

U křečových žil se také nedoporučuje provádět některé kosmetické procedury:

 • stojí za to vzdát se shugaringu;
 • nedoporučuje se provádět enzymatické a kvantové typy odstraňování chloupků;
 • nestrhávejte chloupky pinzetou;
 • ve vířivce nemůžete dělat horké zábaly. Tyto postupy by měly být nahrazeny hydromasáží nebo studeným typem balení;
 • není vhodné se nechat tetovat v oblasti postižených žil.

Vzhledem k tomu, že křečové žíly se mohou vyskytovat v jakékoli části těla, včetně pánevní oblasti, nedoporučuje se ženám podstoupit potrat. Faktem je, že po tomto postupu může dojít ke zvýšenému krvácení.

počáteční fáze

Stojí za to věnovat pozornost kontraindikacím pro křečové žíly na nohou u žen, u nichž k onemocnění dochází v počáteční fázi. Během tohoto období neexistují žádná zvláštní omezení, ale stále existují některá důležitá doporučení:

 • v tuto chvíli se můžete věnovat sportu, ale přesto stojí za to snížit zátěž;
 • doporučuje se být na nohou co nejméně, jinak může dojít k zánětu žil;
 • stojí za to vzdát se nepohodlných bot a oblečení;
 • během tohoto období se doporučuje navštívit phlebologa;
 • ujistěte se, že užíváte léky předepsané lékařem.

Zhoršení

S progresivními křečovými žilami nemůžete dělat to, co jste dělali s počáteční formou onemocnění. Dále je přidána řada omezení a doporučení:

 • pacient musí nutně úplně přehodnotit svou stravu;
 • pokud má pacient nadváhu, je mu uložena nucená strava;
 • transplantaci vnitřních orgánů lze provést, pouze pokud nejsou vážně ovlivněny hlavní žíly a existuje malé riziko pro život pacienta.

Povolené akce

Křečové žíly jsou často doprovázeny silným edémem a zánětem, z tohoto důvodu ti, kteří se setkali s touto patologií, opakovaně kladli otázku - co lze udělat s křečovými žilami? Existuje několik akcí a postupů, které jsou pro tuto nemoc povoleny.

Tetování

S křečovými žilami lze provést tetování, ale mnoho phlebologů to nedoporučuje. Ve skutečnosti nemají škodlivý účinek na zdraví, nezhoršují stav, takže na to neexistují žádná přísná omezení.

Přesto stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že tetování by nemělo být prováděno v místech postižených a zanícených žil. Faktem je, že mohou zhoršit krevní oběh, způsobit závažný zánět, který v budoucnu povede k exacerbaci onemocnění.

Epilace je dočasné odstranění chloupků z povrchu kůže. Tento postup je povoleno provádět v počátečních fázích křečových žil, ale přesto byste měli být opatrní.

Existuje řada doporučení, kterým musíte věnovat pozornost:

 • není vhodné odstraňovat chloupky pomocí vosku;
 • s mechanickými a tepelnými účinky má negativní vliv na kapiláry, jsou z toho jednoduše poškozeny;
 • v počáteční fázi křečových žil můžete použít elektrický epilátor. Během tohoto období není lumen žil ještě tak výrazně zvětšen a nevyčnívají nad kůži;
 • mnoho odborníků tvrdí, že elektrické zařízení může poranit a přehřát pokožku a všechny tyto faktory mohou způsobit rozvoj onemocnění iu zdravých lidí, kteří mají sklon k křečovým žilám;
 • epilační zařízení může vyvolat vývoj krevních sraženin. Mechanickým působením mohou malé krevní sraženiny odcházet a pronikat do krevního oběhu.

Hydromasáž

Kontrastní sprcha a hydromasáž pro křečové žíly nohou jsou užitečné postupy, které mají léčivý účinek. Způsobují přirozené podráždění stěn cév. Díky kontrastní sprše se produkce kolagenu u pacientů vrací k normálu a zvyšuje se hustota žil.

Přesto je třeba mít na paměti, že hydromasáž lze použít k léčbě křečových žil v počáteční fázi. U závažných křečových žil může tento postup způsobit exacerbaci a komplikace.

Tělesné cvičení

Sporty s křečovými žilami nohou jsou povoleny pouze v počáteční fázi, ale ve vážných případech by se od těchto postupů mělo upustit. Kromě toho existuje řada cvičení, která by se s touto chorobou neměla provádět:

 • stojí za to vyloučit z tréninkového programu lanová cvičení;
 • nedoporučuje se dělat závody na dráze a poli;
 • silová cvičení, při kterých musíte zvedat závaží.

Faktem je, že všechny výše uvedené tréninky vytvářejí další rázové zatížení žil. Výsledkem je, že pod vlivem průtoku krve a gravitačních sil se cévy napnou. Veškeré fyzické cvičení by mělo být zaměřeno na posílení žil.

K odstranění zánětu a bolesti existuje užitečné cvičení, které lze snadno provádět doma. Chcete-li to provést, lehněte si na záda, zvedněte nohy nad úroveň těla, pokud si přejete, můžete se opřít o okraj židle nebo pohovky. Je nutné být v tomto stavu po dobu 20 minut. Toto cvičení musí být prováděno každý den se zjevnými příznaky křečových žil a pokud máte podezření.

Ke zlepšení krevního oběhu můžete cvičit „na kole". Mělo by se to dělat ležet na zádech po dobu 1 minuty, cvičení se provádí ve třech setech. K aktivaci práce lýtkových svalů se doporučuje chodit po prstech. Během tohoto cvičení se také můžete převrátit od prstů k patám a naopak.

Pro křečové žíly můžete doma provádět další užitečná cvičení:

 • současná flexe prstů a rukou;
 • flexe a prodloužení chodidel;
 • otáčení nohou;
 • dělat dřepy;
 • střídavé zvedání kolen k tělu;
 • chůze na vnější a vnitřní straně chodidel má dobrý účinek.

Pokud máte křečové žíly, neměli byste chodit do solária. Faktem je, že ultrafialové záření negativně ovlivňuje stav žil, což může v konečném důsledku vyvolat zhoršení stavu a způsobit komplikace.

Pokud jde o opalování na slunci, zde se názory lékařů liší. Někteří lidé věří, že sluneční světlo má pozitivní vliv na zdraví. Flebologové však tvrdí, že při křečových žilách se nedoporučuje opalovat se na slunci, protože ultrafialové světlo může zhoršit stav žil.

Zakázané léky

Jakékoli léky na křečové žíly by měl předepisovat ošetřující lékař. Dříve musí provést vyšetření a zjistit stádium onemocnění. Poté může na základě získaných údajů předepsat vhodný lék.

Stojí však za to věnovat pozornost některým lékům, u kterých se doporučuje upustit od křečových žil:

 • v první řadě by pacienti měli odmítnout užívat léky, které způsobují zvýšení krevního tlaku;
 • stojí za to přestat užívat léky, které vyvolávají vazokonstrikci;
 • skupina zakázaných drog zahrnuje také pilulky, které provokují viskozitu krve.

Nuance výživy

Co dělat s křečovými žilami na nohou ke zlepšení a zmírnění stavu? Určitě musíte myslet na výživu. Musí to být správné a užitečné. Pacient by měl jíst potraviny, které posilují stěny cév.

Lékaři doporučují zahrnout do jídelníčku následující potraviny:

 • ořechy;
 • ovoce;
 • libové maso;
 • obiloviny s užitečnými minerály a sacharidy;
 • vejce;
 • přírodní džusy a čaje.

Existují však některá jídla a nápoje, které je třeba zlikvidovat - alkohol, silný čaj a káva, koření, čekanka, soda, sladkosti.

Lidové léky

První pomoc při křečových žilách lze poskytnout doma pomocí lidových prostředků. Bylinné přísady nemají škodlivý účinek na zdraví, zlepšují stav žil, zmírňují záněty.

Zvažte účinné lidové léky na křečové žíly:

 • Komprese s kaštanem má dobrý účinek. Zmírňuje bolest a zánět. Za tímto účelem nakrájejte hnědý chléb na plátky a namažte je pohodlným máslem. Výsledné kousky velkoryse posypte předem nasekanými plody koňského kaštanu.
 • U křečových žil můžete použít obklad z lopuchu a křenu, který se nechá přes noc;
 • Bolest a zánět zmírňuje med.

Křečové žíly jsou vážným onemocněním, které vyžaduje zvláštní přístup. V tuto chvíli byste měli věnovat pozornost svému stavu, výživě a životnímu stylu. Existuje také řada postupů, od kterých by se mělo upustit nebo by se měly provádět méně intenzivně - fyzická aktivita, hydromasáž. Je však lepší úplně opustit opalování a epilaci. Je třeba také mít na paměti, že existují ilegální drogy, které mohou zhoršit stav.

Dieta pro křečové žíly: co můžete a nemůžete jíst a pít

Z tohoto článku se dozvíte: jaká by měla být strava pro křečové žíly. Proč některé potraviny pomáhají vyrovnat se s nemocí, zatímco jiné vedou ke zhoršení pohody?

Nutriční léčba křečových žil zvyšuje účinnost léků.Léky budou k ničemu, pokud člověk bude i nadále konzumovat potraviny a nápoje, které negativně ovlivňují stav krevních cév.

Strava pro všechny typy křečových žil (žíly nohou, pánevních orgánů, jícnu a žaludku) je stejná. Při návštěvě flébologa, specialisty na žilní onemocnění, obdrží pacient spolu s doporučeními pro užívání léků poznámku se seznamem povolených a zakázaných produktů.

Zbavit se křečových žil není možné pouze pomocí stravy, ale k zabránění progrese onemocnění je nutná správná výživa.

Cíle stravy pro křečové žíly

Výživa pro křečové žíly (pro všechny její typy) sleduje následující cíle:

 1. Posílení cévních stěn - vitamíny a stopové prvky snižují vaskulární propustnost, zvyšují pružnost žil a působí protizánětlivě. Použití potravin bohatých na užitečné složky zlepšuje stav cév s křečovými žilami.
 2. Snížení viskozity krve - s křečovými žilkami se průtok krve zpomaluje, zvyšuje se riziko vzniku krevních sraženin. Proto je při každé lokalizaci změn nutné dodržovat pitný režim a vyhnout se dehydrataci.
 3. Snížení otoku tkáně - zadržování tekutin v těle vede k rozvoji edému - jednoho z hlavních příznaků křečových žil dolních končetin.
 4. Boj proti obezitě - nadváha pacienta vede ke zvýšení tlaku v cévách nohou a je považována za jeden z hlavních provokujících faktorů ve vývoji křečových žil.
 5. Normalizace střev - pravidelná zácpa vede k hromadění toxických látek v těle, které mají negativní vliv na stav krevních cév; zvyšuje se tlak v žilách malé pánve a dolních končetin, zvyšuje se zatížení žilních stěn.

představované výrobky

Dieta pro křečové žíly zahrnuje:

 • Zelenina by měla tvořit základ stravy pacienta s křečovými žilami. Obzvláště užitečné: zelí, mrkev, rajčata, paprika, řepa. Čerstvé zeleninové saláty ochucené rostlinným olejem, zeleninové přílohy by měly být každý den na stole.
 • Ovoce: citrusové plody, jablka, hrušky, třešně, třešně, meruňky.
 • Bobule: brusinky, borůvky a brusinky, maliny.
 • Ryby a mořské plody jsou dobrou alternativou masových pokrmů: krevety, slávky, chobotnice.
 • Chudé maso, jako je hovězí, vepřové, kuřecí a králičí maso. Užitečným produktem pro křečové žíly je hovězí játra.
 • Ořechy: do obilovin se přidávají mandle a lískové ořechy; nasekaný muškátový oříšek se používá jako koření do jídel.
 • Zrna obsahují sacharidy, které dodávají tělu energii. U křečových žil se upřednostňuje hnědá dlouhozrnná rýže a pohanka, bohaté na rostlinnou vlákninu a stopové prvky.
 • Luštěniny: hrášek, sója.
 • Byliny: petržel, špenát, šťovík.
 • Med se doporučuje užívat jako přísadu do čaje, obilovin, 2-3 lžíce denně. Kaštanový med je obzvláště užitečný pro křečové žíly. Kaštanový extrakt je součástí léku "Eskuzan", který se často předepisuje pacientům s křečovými žilami.
 • Vejce.

Zdravé nápoje

Dieta pro křečové žíly zahrnuje příjem velkého množství tekutin. Nejzdravější nápoje:

 • zelený čaj;
 • přírodní ovocné a zeleninové šťávy;
 • nápoje z bobulového ovoce;
 • kompoty;
 • zázvorový čaj;
 • bylinné čaje (listy rybízu, máta, meduňka);
 • obyčejná neperlivá voda;
 • pít s jablečným octem.

Recept na jablečný ocet

Přidejte 2 lžíce jablečného octa do sklenice teplé vody, podle chuti med, dobře promíchejte. Užívejte během dne po jídle.

jablečný ocet na křečové žíly

Recept na zázvorový čaj

Nalijte čtyři lžíce nasekaného zázvoru a kůru z jednoho citronu litrem vroucí vody, přikryjte, nechte vařit půl hodiny, ochlaďte na příjemnou teplotu, přidejte podle chuti med.

zázvorový čaj na křečové žíly

Seznam zakázaných potravin a nápojů

U křečových žil je zakázáno jídlo a pití, které přispívají k zadržování tekutin v těle, přibývání na váze a negativní vliv na žíly.

 • Alkohol - alkohol rozšiřuje cévy, tekutina z buněk vychází do mezibuněčného prostoru, je narušen metabolismus, zhoršuje se pohoda pacienta: zvyšuje se tíha a bolest nohou.
 • Uzené maso, marinády - vedou k zadržování tekutin.
 • Silné vývary, rosolovité maso - obsahují velké množství extraktivních látek, zvyšují viskozitu krve.
 • Tučné maso - žáruvzdorné tuky zvyšují obsah cholesterolu, zvyšují viskozitu krve.
 • Všechny druhy konzervovaných potravin - barviva a konzervační látky, které jsou jejich součástí, mají toxický účinek na krevní cévy
 • Pečivo, tóra, čokoláda - obsahuje velké množství snadno stravitelných sacharidů, proto je u pacientů s nadváhou zakázáno. Při absenci obezity lze tyto potraviny konzumovat v omezeném množství.
 • Horké koření - negativně ovlivňuje cévy.
 • Slaná jídla - Sůl podporuje zadržování tekutin a otoky v nohou. Jídlo se připravuje bez soli, malé množství se přidává těsně před jídlem.
 • Káva, černý čaj - nápoje kontraindikované pro všechna onemocnění srdce a cév, včetně křečových žil.
 • Čekanka - tento nápoj se často používá jako náhrada kávy u pacientů s hypertenzí, ale protože rozšiřuje cévy, nelze jej použít u křečových žil.

Lékaři důrazně doporučují vzdát se vzpírání, těžkého fyzického cvičení. Ti, kteří se neustále věnují sportu, by samozřejmě neměli zcela opustit tuto činnost, ale je lepší přestat se věnovat cvičení, která jsou spojena se silovým zatížením. Pokud k tomu dojde, je možné další zhoršení stavu.

U křečových žil se také nedoporučuje provádět některé kosmetické procedury:

 • stojí za to vzdát se shugaringu;
 • nedoporučuje se provádět enzymatické a kvantové typy odstraňování chloupků;
 • nestrhávejte chloupky pinzetou;
 • ve vířivce nemůžete dělat horké zábaly. Tyto postupy by měly být nahrazeny hydromasáží nebo studeným typem balení;
 • není vhodné se nechat tetovat v oblasti postižených žil.

Vzhledem k tomu, že křečové žíly se mohou vyskytovat v jakékoli části těla, včetně pánevní oblasti, nedoporučuje se ženám podstoupit potrat. Faktem je, že po tomto postupu může dojít ke zvýšenému krvácení.

Co dělat s křečovými žilami

Nelze zahájit vývoj nemoci - léčba pacientů může pokračovat po mnoho let, pokud nebudou včas konzultováni s lékařem. Některé z léčebných metod jsou založeny na přijímání opatření, která jsou k dispozici všem.

Tyto zahrnují:

 • Použití speciálních gelů a mastí.Jsou skutečně schopni odstranit nebo zmírnit bolest v nohou, ale jsou účinné, pouze pokud je léčba zahájena v první fázi křečových žil. Blahodárné látky působí pouze na žíly umístěné přímo pod kůží. Kromě toho se výrazný účinek mastí může objevit měsíce po zahájení léčby, což by nemělo být přerušeno;
 • Použití venotoniky na křečové žíly dolních končetin - prostředky odebrané pouze podle pokynů odborníka.Na rozdíl od mastí působí zevnitř a mají rychlejší účinek. Tyto prostředky působí přímo na stěny krevních cév a eliminují poškození způsobené otoky;
 • Laserové ošetření.Ukazuje se, že je účinný ve vztahu k "sítím" a dalším známkám počátečního stadia křečových žil. Po vystavení laserovému paprsku se oteklá oblast obnoví. Je důležité, aby pacient v tuto chvíli nic necítil;
 • Ošetření ozonem injikovaným přímo do oblasti hromadění „ok" na nohou.V tomto případě je zapotřebí více než jeden postup, který střídavě ovlivní všechny zvětšené cévy na nohou;
 • Nejhrubší metodou je intervence chirurga (flebektomie).Postižená oblast, na které se může tvořit krevní sraženina, je odstraněna, ale již den po operaci je pacient schopen samostatně se pohybovat a provádět každodenní činnosti.

Masáž se provádí shora dolů, aby se uvolnil pohyb přebytečné tekutiny ze spodních částí.

Masáž a nalití vody při pokojové teplotě na nohy pomůže odstranit malé otoky křečovými žilami. Masáž je užitečná v tom, že umožňuje „natáhnout" svaly nohou a normalizovat průtok krve. Doporučuje se to dělat každý den, dělat hladké pohyby, počínaje od kolen a pohybující se nahoru. Jemně krouživými pohyby masírujte stehna a přesuňte se na kolena. Provádění procedury ve večerních hodinách vám umožní zbavit se únavy nahromaděné během dne a snížit riziko vzniku křečových žil.

Prevence rozvoje nemoci

Aby se zabránilo rozvoji křečových žil, což by vyvrátilo probíhající léčbu, je nutné dodržovat řadu preventivních opatření.

 • Pokud sedíte, nezapomeňte zvýšit svoji fyzickou aktivitu.Pamatujte, že pohyb je opravdu život. Pokud trávíte většinu dne sezením u počítače, nechte si večer chodit nebo pravidelně chodit do posilovny. Cvičení lze provádět kdykoli a doma;
 • Vyberte si pohodlné oblečení a obuv.To platí nejen pro krásnou polovinu lidstva, ale také pro muže. Slepé dodržování módy ohrožuje rozvoj vážného onemocnění. Chcete-li snížit tíhu nohou a rozložit zátěž, pomohou speciální kompresní obvazy;
 • Vyhněte se nadměrné hmotnosti.„Neplánované" kilogramy nejen kazí postavu, ale také vytvářejí zátěž dolních končetin;
 • Zahrňte do stravy potraviny, které pomáhají posilovat krevní cévy.Tyto zahrnují:horský popel, šípky, jahody a pohanka. . .

Preventivní opatření na křečové žíly jsou zárukou toho, že se nemoc nerozvíjí a hrozí následná tvorba krevní sraženiny. Pamatujte, že frivolní v první fázi pruhy a „hvězdy" bez prevence a léčby mohou vést k smrti.

Co nedělat s křečovými žilami

Včasné konzultace s lékařem ohledně rady a léčby, používání krémů dostupných na prodej, každodenní masáže a cvičení pomáhají zbavit se nemoci. Ale veškeré úsilí bude zbytečné, pokud nebudete věnovat pozornost věcem, které by se v žádném případě neměly dělat s křečovými žilami. Patří mezi ně sportovní cvičení, která zvyšují namáhání nohou a kardiovaskulární soustavy a u žen nosí boty na vysokém podpatku.

Při rozhodování o sportu v boji proti křečovým žilám věnujte pozornost cvičením, která budete dělat. Rychlý běh, vzpírání, intenzivní cvičení na stacionárním kole a step aerobik jsou u křečových žil kontraindikovány. Doporučuje se vybrat soubor cvičení po konzultaci s lékařem.

Takže s křečovými žilami nemůžete:

 • Zapomeňte na kontrolu své váhy.I když diagnóza „obezita" nebyla stanovena, nadměrné zatížení nohou nepomůže k odstranění problémů s žilkami;
 • Vedte sedavý životní styl, při kterém se krevní tlak v cévách pouze zvýší.Stálá práce vyžaduje každodenní masáž a cvičení ke zlepšení krevního oběhu;
 • Zapojte se do takzvaných „silových" cvičení- provádět dřepy nebo kliky s váhami;
 • Cvičte intenzivně na stacionárním kole, běžte nebo aktivně skákejte.Budeme muset tato cvičení opustit, alespoň dokud odborník nepotvrdí, že křečové žíly jsou poraženy;
 • Takové typy masáží jako „může" a „med".Zbytečně silný účinek na ucpané cévy může ublížit, na rozdíl od měkčí samo-masáže, při které jemně masírujete dolní končetiny;
 • Užívejte hormonální léky bez konzultace s lékařem.Jakmile se objeví první příznaky křečových žil, musíte podstoupit vyšetření a informovat lékaře o užívání hormonů;
 • S křečovými žilami nemůžete nosit boty na vysokém podpatku.Na chvíli zapomeňte na módní, ale nepohodlné boty nebo boty. Pokud je léčba prováděna včas, pak se brzy nebudete muset stydět za projevy křečových žil na nohou;

Výskyt známek křečových žil: tíha nohou, charakteristické "sítě", otoky - to je důvod, proč se poradit s lékařem. Nesmíme zapomínat, že záleží jen na nás, zda budeme ve stáří stejně mobilní nebo ve stále relativně mladém věku budeme trpět křečovými žilkami nohou.

Alkohol s křečovými žilami: proč ne

Pití alkoholu dehydratuje tělo a čím více pijete, tím silnější. . . Prototkáně a cévy začínají pociťovat nedostatek vody a kyslíku.

odmítnutí alkoholu s křečovými žilami

To vede k metabolickým poruchám, což znamená výskyt otoku a silného namáhání žil dolních končetin.

Odkaz.Pivo a křečové žíly však, stejně jako jakýkoli jiný alkoholický nápoj, nejsou nejlepší kombinací, protože zhoršují průběh onemocnění.

Kromě toho může alkohol s křečovými žilami vyvolat krevní sraženiny.Negativně ovlivňuje červené krvinky: rozpadají se a drží se spolu a vytvářejí krevní sraženiny.

Závěr

Potraviny pro křečové žíly by měly být vyvážené a zdravé. Specialista by měl navrhnout dietu na základě věku, hmotnosti a charakteristik životního stylu pacienta.

Tuto radu byste neměli ignorovat a dopřát si zakázané výrobky, protože v sázce je to nejcennější, co člověk má - jeho zdraví. Kromě toho je těžké to nazvat dietou, je to správná zdravá strava, která bude užitečná pro zdravého člověka.