Jak léčit křečové žíly u žen

bolest nohou s křečovými žilami

Pro mnoho žen je vzhled žilní síťky na nohou primárně estetickým problémem. Je to však známka rozvoje vážného onemocnění, při jehož absenci není vážné ohrožení zdraví a života. Proto je při projevu nejmenších známek křečových žil dolních končetin u žen nutné okamžitě zahájit léčbu nemoci. V počáteční fázi je možné se zbavit patologie pomocí konzervativních metod terapie, zatímco pokročilá stadia onemocnění vyžadují povinný chirurgický zákrok.

Jaké je nebezpečí křečových žil na nohou u žen

Křečové žíly dolních končetin jsou ohroženy řadou negativních důsledků. Nejprve se zvyšuje objem krve v žilách, což vede k jeho stagnaci. Intenzita přívodu arteriální krve je významně snížena. Výsledkem je, že tkáně těla začínají trpět nedostatkem kyslíku. Nedostatek živin může vést k rozvoji hypoxie a degenerace.

projevy křečových žil na nohou u žen

Mezi závažné komplikace křečových žil na nohou patří vývoj:

 • Flebitida.Toto onemocnění je charakterizováno vývojem zánětu na stěně cévy zevnitř. Je doprovázena silnou bolestí a změnou barvy kůže. Zánět může mít vliv na několik žil najednou, což výrazně zhoršuje zdraví. Pokud se neléčí, je vysoce pravděpodobné, že dojde k rozvoji tromboflebitidy.
 • Trombóza.Zákernost této formy komplikace spočívá v obtížné identifikaci této patologie. To se vysvětluje výskytem krevní sraženiny hlavně v hlubokých žilách dolních končetin. Tato patologie vede k dysfunkci orgánů kardiovaskulárního systému, stejně jako k porušení reologických vlastností krve. Krevní sraženiny mohou úplně zablokovat lumen cévy, což povede k vážným následkům až k smrti.
 • Tromboflebitida.Může ovlivnit hluboké a vnitřní žíly. Patologie se nejčastěji vyvíjí na dolních končetinách. Stagnace krve v žilách vede k tvorbě sraženin a rozvoji zánětu žilních stěn. Nebezpečí odlupování krevní sraženiny ze stěn cév spočívá v možnosti jejího proniknutí do srdce, plicní tepny nebo dokonce do mozku. Výsledkem takového trombu putujícího tělem je rozhodně smrt člověka.
 • křečové žíly na nohou u žen
 • Trofické vředy.Vzniká v důsledku nedostatečného prokrvení kůže v oblasti postižené žíly. V počáteční fázi vývoje patologie kůže jednoduše změní barvu. Ale s progresí se v těchto oblastech tvoří vředy, které se vyznačují dlouhým procesem hojení. V tomto stavu povrchové žíly „rostou společně", což zvyšuje pravděpodobnost krvácení, a to i při malém poškození kůže.

Dlouhodobá progrese křečových žil a vývoj v pokročilém stadiu onemocnění hrozí invaliditou a invaliditou pacienta.

Většina pacientů nechápe nebezpečí křečových žil na nohou. Vývoj takové patologie při absenci její léčby však přispívá k rozvoji nenapravitelných následků a může dokonce vést k invaliditě pacienta. V lékařské praxi existují případy, kdy následky nemoci skončily smrtí.

Kde zahájit léčbu

Venózní nedostatečnost je charakterizována pomalým vývojem a prodlouženým průběhem. Dysfunkce krevního oběhu v safenózních žilách může nastat po několik let. Během této doby se cévní tonus postupně snižuje, což vede k rozvoji nevratných následků.

Postupem času se vyvinou chronické křečové žíly, což je doprovázeno neustálou stagnací krve ve změněných žilách. Tento stav vede k výskytu chronického zánětu a otoku měkkých tkání nohou.

příznaky křečových žil na nohou u žen

Zdraví nebezpečné jsou nejen křečové žíly, ale také žilní trombóza, která se objevuje na jejím pozadí. Je doprovázena silnou bolestí, končetina se stává modrou, postižená žíla se změní na oteklou, hustou, zarudlou šňůru. Postupem času se vytváří zanedbaná forma patologie, která představuje nebezpečnou hrozbu pro lidský život.

Léčba křečových žil na nohou by proto měla být zahájena projevem tíhy v nohou, rychlou únavou a otoky dolních končetin. Parestézie, pocity pálení ve svalové tkáni, noční křeče a syndrom neklidných nohou jsou také předchůdci této patologie.

Neměli byste čekat na vizuální příznaky křečových žil u žen. Projev nepohodlí dolních končetin naznačuje potřebu navštívit phlebologa.

Po jmenování lékaře bude provedeno vizuální vyšetření nohou a bude posouzeno zdraví žil. Někdy ke stanovení diagnózy stačí stížnosti pacientů a důkladné vyšetření. Ale jako důkladnější vyšetření lze přiřadit instrumentální diagnostiku.

vyšetření nohou lékařem s křečovými žilami
 • Duplexní sonografie. Unikátní technika, která vám umožní vidět podrobný klinický obraz stavu povrchových a hlubokých žil za 20 minut.
 • Počítačová tomografická flebografie. Provádí se zavedením kontrastní látky do žilní dutiny. Taková diagnóza pomáhá odlišit diagnózu od pravděpodobné trombózy.
 • Magnetická rezonanční venografie (MRV) je typ zobrazování magnetickou rezonancí. Umožňuje posoudit stav cév, kterými se krev vrací do srdce.
 • Segmentová Dopplerova ultrasonografie. Nejjednodušší diagnostická metoda pro stanovení zdraví tepen dolních končetin.

Provedení speciálního komplexu krevních testů určí tendenci ke zvýšené tvorbě trombů.

Na základě výsledků diagnózy určí lékař taktiku léčby a v případě potřeby předepíše minimálně invazivní operaci.

Léčba žilní nedostatečnosti začíná poznáním, že nás postihla patologie. Dalším krokem je včasná návštěva lékaře a úplné vyšetření dolních končetin.

Jak léčit křečové žíly na nohou

Poté, co je ženě diagnostikována křečová žíla na nohou, měla by být přísně dodržována všechna lékařská doporučení, aby se nemoc odstranila. Bez ohledu na fázi jeho vývoje by měla být patologická terapie prováděna komplexním způsobem.

Mezi hlavní metody léčby křečových žil na nohou patří:

 • Chirurgická léčba.Provádí se ve výjimečných případech, kdy konzervativní léčba nedává výsledek, nebo v pokročilém stádiu patologie. Existují dva typy intervence:
  • Klasická flebektomie - odstranění postižené žíly.
  • Miniflebektomie - založená na odstranění malých uzlin v žilách.
  skleroterapie křečových žil u žen
 • Flebosklerizační terapie.Nízkotraumatická metoda, při které je poškozená žíla utěsněna pomocí určitých manipulací. Minimálně invazivní léčba křečových žil se provádí následujícími typy:
  • Skleroterapie. Spočívá v aplikaci speciálního adhezivního přípravku do postižené cévy.
  • Laserová koagulace. Odstranění cévní sítě na nohou se provádí vystavením laserovým paprskům.
  • Radiofrekvenční ablace. Zavedení jednorázového katétru stimuluje kontrakci dilatovaných cév.
  • Léčba drogamiprovádí se užíváním léků různých farmakologických skupin pro vnější a vnitřní použití. Výběr léků se provádí s přihlédnutím ke klinickému obrazu onemocnění a celkovému zdraví ženy.
  • Nosit kompresní oděv.Doporučeno po chirurgickém zákroku a při komplexní terapii patologie. V různých fázích léčby by měla být vybrána vhodná třída komprese.

  Jako doplňkovou terapii lékaři doporučují používat metody tradiční medicíny. Důležitým bodem při léčbě křečových žil u žen je také normalizace životního stylu a udržování zdravé výživy.

  Jak léčit žíly na nohou křečovými žilkami různého stupně

  Mnoho lidí odkládá návštěvu flebologa, protože se bojí chirurgické léčby křečových žil. Terapie křečových žil se však provádí pomocí různých metod a závisí na stadiu vývoje onemocnění.

  1. Nejšetrnější a nejrychlejší léčba se provádí v počáteční fázi křečových žil na nohou. Terapeutický komplex v této fázi zahrnuje:
   • Systematické provádění rehabilitační gymnastiky.
   • Průchod masážním kurzem.
   • Užívání místních léků ke zmírnění příznaků onemocnění.
   • Možné jmenování užívání venotoniky pro prevenci onemocnění.
   • Provádění lékařských postupů, jako je skleroterapie nebo ozonoterapie.

   K upevnění získaného terapeutického účinku v počáteční fázi vývoje křečových žil se pacientům po léčbě doporučuje nosit speciální kompresní prádlo.

  2. Druhá fáze vývoje křečových žil je doprovázena výraznějšími příznaky. Proto je v této fázi důležité odstranit nejen příčinu onemocnění, ale také zastavit nepříjemné příznaky patologie. Terapie druhé fáze křečových žil se provádí dvěma způsoby:
  3. žíly na nohou s křečovými žilami
   • Tradiční. Zahrnuje užívání léků systémového a místního působení. Předpokladem v této fázi je také nošení lékařského dresu.
   • Provozní. Metoda chirurgického zákroku se vybírá s ohledem na klinický obraz onemocnění a celkový zdravotní stav pacienta. V případě dysfunkce chlopně se provádí skleroterapie zavedením chloridu železitého. Je také možné laserové působení na žíly, které vede k jejich utěsnění.
   • Třetí fáze vývoje onemocnění je nejtěžší a vyžaduje povinnou operaci poškozených žil. V této fázi vývoje patologie jsou vyříznuty safenózní žíly postižené křečovými žilkami. Flebektomie vám umožňuje provést operaci s minimálním poškozením, ale zároveň účinně vyléčit křečové žíly stupně 3. Také v této fázi je povinné užívat léky a nosit lékařský úplet 3-4 třídy komprese.
  křečová žíla na noze

  Venózní nedostatečnost patří do kategorie patologií, které lze léčit včasnou návštěvou lékaře. Současná moderní medicína vyvinula bezbolestné techniky odstraňování postižených žil. Ale taková léčba křečových žil bude vyžadovat delší zotavení. Odborníci proto doporučují léčit onemocnění v první fázi jeho vývoje.