Metody léčby křečových žil

Křečové žíly jsou nemocí moderního městského člověka. Téměř každý druhý obyvatel naší planety čelí tomuto problému a většina žen trpí křečovými žilami. Pokud léčbu křečových žil neodložíte na později, můžete navždy říct „Sbohem! "ošklivé hvězdičky, modřiny a těsnění na nohou. Navíc je třeba si uvědomit, že křečové žíly nejsou jen kosmetickou vadou, ale také porušením krevního oběhu, což znamená velkou hrozbu pro zdraví.

Metody prevence nemocí

Kterýkoli lékař vám řekne, že je lepší zabránit vzniku nemoci, než ji později vyléčit. Pokud budete dodržovat jednoduchá, ale účinná preventivní pravidla, pak křečové žíly nebudou děsivé.

 • Aktivní životní styl je nejdůležitější věc. Ke stagnaci krve v končetinách dochází v důsledku sedavého životního stylu. Pokud člověk stráví celý den v kanceláři nebo řízení auta, pak je třeba několikrát denně udělat 15minutovou přestávku na dobití.
 • Kontrola hmotnosti - nadváha je často příčinou pavoučích žil a křečových žil na nohou. A to je pochopitelné. Koneckonců, celé zatížení padá na nohy.
 • Abyste nevěděli nic o křečových žilách a odstraňování žil, měli byste se vyvarovat neustálé těžké fyzické námahy a statické zátěže (křečové žíly jsou nemocí prodavaček a kadeřnic, které celý den stojí na nohou).
 • Správné boty. Neustálé nošení vysokých podpatků (více než 6 cm) vede k problémům s krevními cévami na nohou. Nechte knoflíky pro krátkodobý vzhled. Pro pracovní dny je lepší zvolit pohodlnou a správnou obuv.
 • Monitorování užívání hormonální antikoncepce. Nedostatečná kontrola často vede k problémům s průtokem krve a cévami.

Konzervativní léčba křečových žil

lékař předepisuje pilulky k léčbě křečových žil
 • Užívání léků na flebotoniku.

Kurz obvykle trvá dlouho, někdy 2-3 měsíce. Lékař může předepisovat několik kurzů přerušovaně za rok. Léky nejen pomáhají obnovit již nemocné cévy, ale také zabraňují poškození ostatních.

 • Kompresní punčochové zboží je nedílnou součástí léčby křečových žil, a to i po operaci odstranění žil.

Někteří pacienti dávají přednost elastickým obvazům před specializovaným spodním prádlem, ale je třeba se s nimi naučit vyrovnat. Nesprávné překrývání může vést k narušení procesu léčby. Punčochové zboží vybírá pouze lékař. To je způsobeno skutečností, že punčocháče, podkolenky a punčochy mají různé třídy komprese. Například první třída se nosí jako prevence, druhá - s viditelnými příznaky, třetí - se složitým průběhem onemocnění. Je třeba znovu zdůraznit, že operace žíly nevylučuje nošení specializovaného dresu.

Metody léčby a chirurgie žil

Pokud preventivní opatření nepomohou a přesto se objevily křečové žíly as nimi bolest, nepohodlí a kosmetické vady, nelze se obejít bez konzultace s flebologem. Po důkladném vyšetření a diskusi lékař zvolí jednu z léčebných metod, která odpovídá situaci.

 • Konzervativní metoda zahrnující použití kompresního punčochového zboží, mastí, gelů a přípravků, jakož i speciálních cvičení.

Tento typ léčby je použitelný v počátečních fázích vývoje onemocnění u těhotných žen a u lidí, u kterých je chirurgický zákrok na žilách, tj. Na žilách, ze zdravotních důvodů kontraindikován.

 • Skleroterapie je další nejtraumatičtější metodou.

Procedura se provádí ambulantně. Lékař vstřikuje pacientovi tenkou jehlou do postižené žíly sklerosant, což je specializovaný lék, který „lepí" její stěny. Takto nemocná žíla jednoduše přestane fungovat a krev jde jinou cestou. Lékař provede několik těchto injekcí, někdy pod dohledem ultrazvukového přístroje.

 • Laserová koagulace není operace žil, ale patří do sekce ordinace, to znamená, že všechny zákroky se provádějí v ambulanci ambulantně.

Ve skutečnosti je to podobné jako předchozí metoda, ale provádí se samozřejmě pomocí laseru. Tato možnost je vhodná pro ošetření velkých cév. Celý postup trvá trochu času (asi 40 minut) a provádí se v lokální anestezii. Lékař vloží LED do postižené cévy a pomocí laseru působí na žílu. Procedura se také provádí pod dohledem ultrazvukového skenování. Na následujících recepcích je možné použít sklerosant. Po laserové koagulaci je také nutné nosit kompresní punčochové zboží.

 • Venektomie je skutečná operace, která zahrnuje odstranění žil postižených tímto onemocněním.

Tato metoda radikálně řeší problém. Vzhledem k tomu, že medicína vykročila daleko vpřed a stále častěji nepřichází k venektomii, uchylují se lékaři k této metodě stále méně. Hlavními indikacemi pro chirurgický zákrok jsou: rozsáhlé cévní léze, trofické vředy, stejně jako silný edém a tromboflebitida. Vzhledem k tomu, že venektomie je skutečnou operací žíly, provádí se výhradně v nemocničním prostředí.

Také po vypuštění je nutné nosit kompresní punčochové zboží po dlouhou dobu, někdy i několik let. Nedělejte si starosti s odstraněním žil. Křečové žíly jsou koneckonců náchylné hlavně na podkožní cévy a skrze ně je průtok krve malý (pouze 10%).

Jak se provádí odstranění žíly?

chirurg odstraní žíly na křečové žíly

Ve skutečnosti operace není tak děsivá, jak by se mohlo zdát. Úkolem angiochirurga je odstranit postižené safenózní žíly (velké i malé) a blokovat průtok krve v komunikujících cévách. Požadovaného cíle můžete dosáhnout různými metodami (Bebkokka, Narata). O způsobu operace rozhoduje pouze ošetřující lékař v závislosti na závažnosti průběhu onemocnění. Během tohoto postupu nedochází k žádné velké ztrátě krve, protože veškerá hlavní krev protéká žilami umístěnými hluboko v lidském těle.

Postup léčby křečových žil operativní metodou netrvá déle než dvě hodiny.

Alternativní léčba křečových žil

Hirudoterapie (léčba pijavicemi) se v lékařské praxi již dlouho používá při léčbě křečových žil. Navíc stojí za zmínku, že se jedná o velmi efektivní metodu.

Nejdůležitější a nejužitečnější v tomto postupu jsou sliny pijavic, respektive hirudin v nich obsažený. Tato látka přispívá k tomu, že venózní krev přestává rychle srážet v postižených oblastech, a proto se nehromadí a netvoří krevní sraženiny. Krev se ztenčuje.

Dobře provedeným postupem se můžete zbavit křečových žil, bolesti nohou, otoků a viditelných kosmetických vad. Samozřejmě v pokročilých případech je nepravděpodobné, že by pijavice pomohly, zde je relevantní pouze odstranění žil. Ale v počátečních fázích je hirudoterapie východiskem.

Tato neobvyklá metoda léčby křečových žil má řadu kontraindikací: anémie, hypotenze, hemofilie. Těhotné ženy by se také neměly uchýlit k pomoci pijavicím.

Zvláštní pozornost věnujte svému zdraví. Nezačínej nemoc! A pokud se vám stane, že se vám operace žil ukáže, neměli byste se toho bát, protože moderní metody a techniky chirurgického zákroku pokročily daleko dopředu a můžete se rychle vrátit ke svému obvyklému životnímu rytmu.