Odkud pocházejí křečové žíly na nohou, co to je a jak s nimi zacházet?

Křečové žíly dolních končetin jsou onemocnění charakterizované dysfunkcí žil na nohou. Může postupovat bez viditelných znaků nebo mít jasný žilní vzor - vše závisí na typu a stadiu. Nedílnou součástí tohoto onemocnění je nesprávná funkce žilních chlopní, které zbavené žíly přestávají správně fungovat. To vede k výskytu zvětšených žil a špatnému oběhu v noze.

Příčiny křečových žil

Venózní krev se pohybuje nahoru, od prstů k tělu, pokud je proces narušen, pak přetrvává v nohou. Srdce nemůže vytvořit dostatečnou sací sílu, aby zvedlo krev nahoru. Existuje celá řada mechanismů, z nichž hlavní je svalová pumpa (svalová žilní pumpa). Ventily nastavují směr průtoku krve - nutí jej, aby se pohyboval zdola nahoru. Pokud se krev pod silou gravitace pokusí vrátit zpět, pak se ventily zavřou a nepropustí ji.

Během kontrakce svalů nohou, například při chůzi, je krev v žíle „vytlačena" a směřována k tělu. Během svalové relaxace se žíla plní krví, která je „nasávána" zespodu. Porucha mechanismu vede k křečovým žilám dolních končetin.

Existuje několik faktorů, které vyvolávají nástup onemocnění. Jsou rozděleni do 2 velkých skupin:

 • Dědičný. Někteří rodiče a blízcí příbuzní mají patologii. To je příčina křečových žil u 90% pacientů.
 • Získané. Vyskytuje se kvůli nepříznivým účinkům provokujících faktorů.

Hlavním viníkem je genetika. A další okolnosti jsou již překryty:

 1. povolání spojené s dlouhou pozicí ve stoje nebo vsedě (prodejci, úředníci, řidiči, chirurgové);
 2. těhotenství jako „hormonální revoluce" v těle ženy (žíly se táhnou a jsou patrné, po porodu se ne vždy zotaví a s každým dalším těhotenstvím se situace zhoršuje);
 3. nemoci pánevních orgánů brání odtoku a zvyšují tlak v žilách;
 4. užívání hormonálních léků (snižování pružnosti cévních stěn);
 5. nadměrné nadšení pro zahřívací procedury (koupele, sauny);
 6. zvýšený nitrobřišní tlak (s chronickým kašlem nebo zácpou);
 7. těžká fyzická práce, nošení těžkých břemen (nakladače, přístavní dělníci, stavitelé);
 8. nadváha (větší objem krve - větší zatížení cév);
 9. zranění postihující žíly a zhoršující krevní oběh;
 10. biologické faktory - stáří, vysoký růst;
 11. špatné návyky (alkohol, cigarety)
 12. nedostatek fyzické aktivity;
 13. na sobě těsné oblečení.

Žíly spočívají, když člověk leží, a krev jimi prakticky protéká ve směru od nohou k srdci. Rádi pracují, když jim svaly při chůzi aktivně pomáhají. Žíly jsou pod velkým tlakem, když člověk stojí nebo sedí. To, zda vydrží tuto zátěž, nebo ne, závisí na dědičnosti a přítomnosti dalších provokujících faktorů.

Zjistili jsme důvody - přejdeme k příznakům křečových žil.

Jak se křečové žíly projevují?

jak se křečové žíly projevují na nohou

Příznaky křečových žil u žen a mužů jsou obecně podobné, i když se mírně liší.

Nejviditelnějším příznakem je přítomnostrozšířené žíly dolních končetinrůzné velikosti:

 1. Do 1 mm - telangiektázie nebo pavoučí žíly;
 2. od 1 do 3 mm - retikulární (spletitý);
 3. od 3 mm - křečové žíly.

Nedostatečně dobrá práce muskulo-venózní pumpy se projevuje otoky nohou. Začíná to v dolní třetině dolní končetiny a stoupá na úroveň kolenního kloubu.

Pokud jsou nohy po dlouhou dobu ve vzpřímené poloze bez pohybu, pak krev stagnuje a její tekutá část se „potí" stěnou cévy do okolních tkání. Vzniká otok. V poloze na zádech končetiny nebobtnají, protožeoběh je přirozený a snadný.

Jak pochopit, zda existuje otok? Podívejte se na umístění ponožky. Po odstranění zůstává stopa - to znamená, že kapalina je špatně odstraněna a hromadí se v tkáních.

Příznaky edému s křečovými žilami:

 • vstát blíže ke středu dne;
 • horší večer na pozadí dlouhodobého stání nebo sezení;
 • projít během noci, zatímco osoba spí;
 • nepřenášejte na nohu.

Venózní edém na nohou je obvykle doprovázenpocit těžkosti, které lze vnímat jako „napětí", „buzz" v lýtkových svalech nebo v celé dolní končetině.

Často může být narušennoční křeče dolních končetin. . . Důvodem je zadržování žilní krve, které narušuje metabolické procesy ve svalech. To způsobuje silné křeče lýtkových svalů, obvykle vyvolané protahováním během spánku. Noha se zdá být křečová, kvůli níž se člověk probudí.

Suchá kůže na nohouje důsledkem poruch výživy tkání. Odpady, které nejsou odstraněny krví, narušují normální fungování buněk. Epiderma se stává méně pružnou a ztrácí vlhkost, což vede k odlupování.

Prodloužená žilní nedostatečnost zvyšuje vaskulární propustnost. Kapalná část a krevní buňky se „potí" stěnou do okolní tkáně, kde jsou zničeny. Krevní pigmenty se šíří pod kůži - na vnější straně to vypadáhyperpigmentace, ztmavnutí pokožky s tvorbou hnědých skvrn.

Proces je často doprovázenzahuštění tkání(indurace), ke kterému dochází v důsledku zhoršení prokrvení a dlouhodobé nedostatečné výživy. V tomto případě je přestavěna struktura kůže a podkožní tkáně, mají více pojivových vláken a méně elastické. Tento jev je nejčastěji pozorován na spodní třetině dolní končetiny zevnitř.

Pokud se nemoc neléčí, zhorší se. V pozdějších fázích se objevují trofické vředy. Dlouhodobě nehojící se rána se nachází na vnitřním povrchu dolní třetiny nohy. Může to být o velikosti pětičlenného kusu nebo obklopit celou holeň.

Komplikace křečových žil

komplikace po křečových žilách

Zánět safenózních žil, tvorba krevních sraženin a jejich oddělení, zablokování plicních tepen, kožní změny, trofické vředy - to vše jsou komplikace křečových žil, důsledky dlouhodobé patologie.

Tromboflebitida- zánět safenózních žil. V povrchových cévách se tvoří krevní sraženina, která je doprovázena zánětlivou reakcí. Nebezpečný stav, který hrozí, že se dostane do hlubších žil. Část krevní sraženiny se může odlomit a cestovat srdcem do plic, což blokuje plicní tepnu. Tento stav se nazývá plicní embolie (PE).

Obvykle se tromboflebitida léčí ambulantně, ale léčebné metody závisí na stavu pacienta a mnoha souvisejících faktorech předepsaných lékařem.

Flebotrombóza- tvorba krevních sraženin v hlubokých žilách. Komplikace vede k neustálému otoku a bolestivým pocitům, spojeným s oddělením části trombu a rozvojem PE. Léčba flebotrombózy probíhá v nemocnici s hospitalizací.

PE (plicní embolie)- stav, kdy se krevní sraženina odlomí a pronikne do plicní tepny. U tromboembolismu existuje riziko náhlé smrti, když krevní sraženina ucpe tepnu a způsobí dušnost, bolest na hrudi a plicní infarkt.

Blokování malých větví plicní tepny může být asymptomatické, ale má vážné následky. Masivní PE se ošetřuje výhradně na jednotce intenzivní péče.

Chronická žilní nedostatečnost (CVI)- výsledek opožděného venózního průtoku krve v nohách v důsledku "poruchy" ventilového mechanismu.

Schematicky to popíšu takto: lidské tělo se skládá z buněk, které je třeba krmit. Za tímto účelem přichází do všech buněk a tkání čerstvá arteriální krev bohatá na kyslík a živiny. Poté, co se buňky „najedly", vytváří se v nich „odpad", který se vrhá do žil. Venózní krev se čistí, okysličuje a přeměňuje se na arteriální krev. Kruh je uzavřen.

Co se stane v případě poruch krevního oběhu? Odtok se zpožďuje a odpad se nelikviduje. Tkáně začínají trpět a mění se z normálních na špatné (nemocné). Všechny procesy se mění. Cévní stěny propouštějí tekutinu a vytvářejí otoky. Objevují se bolesti. Časem se mezibuněčný prostor mění, podkožní tkáň zhrubne a „se zmenší", pokožka ztmavne a zhustne, objeví se dlouhodobě nehojící se vředy.

Hyperpigmentace a lipodermatoskleróza- důsledky chronické VN. Nejedná se o život ohrožující stavy, ale zhoršují kvalitu života. Pocit napětí na pokožce a její neestetický vzhled je nepříjemný. Komplikace po léčbě křečových žil klesají.

Křečový ekzém- Zánět kůže dolní končetiny se zarudnutím a svěděním, plačícími oblastmi a olupováním. Navenek se podobá běžnému ekzému, pouze se s ním zachází jinak: bez eliminace základního onemocnění (žilní nedostatečnost) budou jakékoli masti neúčinné.

Trofický vřed- otevřená rána, která se nehojí déle než 2 měsíce. Vyskytuje se v důsledku zhoršené výživy tkání. Špatný průtok krve a stagnace omezují přísun živin do buněk, což jim brání v normálním množení a vyplnění defektu pokožky novými strukturami. Nemá smysl léčit vředy pouze masti; je zapotřebí integrovaného přístupu s použitím několika metod k eliminaci CVI.

Krvácení z křečových žilmůže nastat i při drobných poraněních v oblasti dolních končetin a je často těžké, protožev rozšířených cévách je krevní tlak vyšší než obvykle. Je snadné zastavit krvácení: na ránu položte sterilní tkáň a pevně ji obvažte. Pokud je končetina necitlivá nebo mravenčí, nepoužívejte škrtidlo, uvolněte obvaz. Zvedněte nohu dále.

Diagnostika

jak jsou křečové žíly diagnostikovány

Diagnóza začíná konzultací. Lékař zjistí, zda je případ skutečně v křečových žilách a pouze v něm. V mé praxi byly případy s příznaky křečových žil, ale neměly s tím nic společného. Edém je vyvolán srdečním selháním, lymfedémem a alergiemi.

Klinický obraz nemusí hovořit o křečových žilách, ale o jiné nemoci. Bolest lýtkových svalů je spojena s aterosklerózou tepen, osteochondrózou, plochými nohami. Příčiny trofických vředů jsou hypertenze, kožní infekce, mrtvice a poškození periferních nervů.

Phlebologist provede diferenciální diagnostiku a provede přesnou diagnózu, zjistí, co způsobilo vaše příznaky. Spolehlivou diagnostickou metodou je duplexní vyšetření. Pomáhá objasnit stav krevních cév a rozvíjet individuální taktiku léčby pacienta.

Počítačová tomografie, MRI venografie, flebografie se dnes používají jen zřídka.

Jak zacházet?

před a po léčbě křečových žil

Léčba by měla být vždy komplexní. Lékař má k dispozici tři směry:

První jekompresní elastický dres. . . To zahrnuje podkolenky, punčochy a punčocháče. Všichni mají různý stupeň tlaku. Typ úpletu a stupeň komprese se vybírají individuálně, v závislosti na povaze a stadiu patologie.

Chci poznamenat: pokud jste se pokusili nosit kompresní prádlo, ale nezaznamenali jste žádné zlepšení nebo se stav zhoršil, musíte se poradit s lékařem. Můžete mít jiné onemocnění než křečové žíly, výrobky mohou být nekvalitní nebo zneužité. Je nutné zjistit, proč neexistuje pozitivní trend.

Druhý -farmakoterapie. . . Rozsah léků, které snižují projevy CVI, je velký. Některé léky jsou silnější, jiné slabší. Lékař vybere léky s přihlédnutím k výrobci, dávkování, režimu a jeho trvání.

Třetí -chirurgický zákrok. . . Existuje několik typů operací: flebektomie (odstranění dilatovaných žil řezem), miniflebektomie (odstranění propíchnutím), laserová obliterace (laserové svařování), radiofrekvenční ablace (tepelné svařování). Každá metoda má své výhody a nevýhody, možnosti a omezení. Flebolog rozhodne, která metoda nebo jejich kombinace je pro vás ta pravá.